Blog

12 Numaralı Deney

CORONA BİZİ LABORATUVARA ALDI DENEY YAPIYOR.

12 NUMARALI CORONA DENEYİ BİZİ KURTARIR MI?

Deneyler hayvanlar ve böcekler üzerine yapılır. Ya sonucu kötü olursa ya felç kalırsak, ya ölürsek gibi korkulardan dolayı. Corona doğanın intikamını alıyor bu sefer onlar adına. İnsanoğluna “Hadi bir de ben sizin üzerinizde deney yapayım, sonuçları bir göreyim, ona göre ne yapacağıma karar vereceğim hakkınızda” diyor. “Hangi deneyleri yapacaksın?”diye sorunca. “Siz hangi deneyleri yaptıysanız aynısını yapacağım. Eşitlik esas, adaletliyim” diyor. Biz hangi deneyleri yaptık onu anlatıyor önce ki yapacaklarını anlayabilelim. 

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1-Pavlov, köpeğe önce şartlı uyaran ile et verdi. Sonra aynı uyaranları verdi ama et vermedi. Adına şartlı refleks dedi. Fakat bir yedi köpek iki yedi sonra iplemedi.

2-Beş maymun deneyinde muz koyduk. Ulaşanı ıslattık. Islananın yerine yenisini koyduk birer birer. O suyu yemediği için diğer arkadaşlarını dövdü. Tek tek bütün ekip değişince muzu koyduk.  Yine hepsini ıslattık. Maymunlar anladı. “Dalga geçiyor bunlar bizle, bir de birbirimize dövdürdüler bizi” dediler.

3-Seligman köpeklerden kaçış grubu, kontrol grubu ve boyunduruk grubu oluşturdu. Köpeklere 500 voltluk elektrik şoku verdi. Kaçış grubu 30 sn sonra butona basıp elektriği kesmeyi öğrendi. Boyunduruk grubu butona bastılar, elektrik kesilmeyince vazgeçtiler. Biz buradan öğrenilmiş çaresizliği öğrendik.

4-Harlow sahte anne deneyi yaptı. Bir gerçek anneden bir de elbise giydirilmiş anneden süt verildi bebek maymunlara. İkisinden de süt içtiler. Korku salındığında bebek maymunlar elbise giydirilmiş anneye sığındılar. Bu deney ile bebeğin annesini sırf beslendiği için sevmediği anlaşıldı. Bu deneylerde kullanılan maymunlar büyüyünce ya çiftleşmeyi reddetti, ya depresyona girdi, ya da intihara kalkıştı.

5-Zıplamayan pireler deneyinde, pireler her zıpladıklarında kavanozun kapağına çarptıkları için bir daha hiç zıplamadılar. 

6-İkiye bölünmüş akvaryumda ortadaki cam bölme Barracuda balığının beslenmesi için diğer balıklara saldırmasını engelliyordu. Bir süre sonra cam bölme kaldırılsa da Barracuda balığı bir daha oraya geçmedi. Açlıktan öldü.

7-Sirklerde kullanılan filler bebekliğinden beri zincire bağlıdır. O yüzden büyüyüp sirke çıkınca kaçmayı unutur artık.

8-Tolman’ın kobay labirent deneyinde yiyecek konan kobayların hızı artmışken, yiyecek konmayan labirentte hayata küsmüşlerdir.

9-Hans Peters örümceklere uyuşturucu madde verdi. En güzel ağlarını marihuana, en karmaşık ağlarını kafein ve ecstasy alınca, en simetrik ağlarını lsd etkisinde ördüler.

10-İspanyol nöroloji bilim uzmanı Jose M.R. Delgado boğanın beynine çip taktı. Matodorum diye sahaya çıktı. Sol elinde kırmızı pelerin vardı. Boğa saldırdı. Sağ elindeki kumandanın  butonuna bastı boğa durdu, ikinci basışında boğa kaçtı. 

11-Skinner güvercin kafesine bir buton koydu. Aç kalan guüvercin yanlışlıkla butona basınca yem geldiğini farketti. Butona her bastığında besleneceğini öğrendi.

12-Schrödinger bir kediyi bir saat sonra bozunacak radyo aktif madde ile aynı odaya koyduğumuzu farz edelim dedi. Kuantum fiziğine göre parçalar olasılık çifti ile donatılmıştır. Yani radyoaktif madde ya bozunur ya bozunmaz. Bir saat sonra kedinin hayatta kalma ve ölme oranı eşittir dedi. Dalga fonksiyonun doğal sonucu olan ölçme hipotezini öne sürdü.

Deney Sonuçları

Şimdi bakalım en ünlü 12 deneyi corona biliyor mu? Biz insanoğlunda dener mi? Coronanın üzerimizde yaptığı deney sonuçları; 

1-Pavlov’un köpeği deneyi. Güzel bir haber verecekmiş gibi hastalık geçti diyor. insanlar eski alışkanlıklarına dönmeye başlıyor, yeniden ortaya çıkıyor.

2-Beş maymun deneyi. İnsanlardan önlem almayanlar hastalanıyor. Sonra sokağa çıkan hastaların hastalandığını gören diğer insanlar artık sokağa çıkmaya korkuyor. Sokağa çıkanı ya dövüyorlar ya da ceza yazıyorlar.

3-Seligman deneyinde olduğu gibi ilaç ve aşı hemen bulunsa bile süre gerekeceği için dünya salgını önlemede çaresiz kaldı.

4-Sahte anne deneyi. Korku nedeni ile herkes eve kapandı. Bir tarafta olumlu düşünüp, güzel işer yapan, sevildiği için, kendisi için güzel işler yapılacağına inanan insanlar oluşurken, diğer taraftan olumsuz senaryolara inanan, devamlı şikayet eden insanlar da oluştu. 

5-Zıplamayan pireler deneyi. Tüm spor faaliyetleri durdu. 

6-Barracuda balığı deneyi. Tarımsal faaliyetin duracağı düşünülerek açlık tehlikesi olacağı konuşulmaya başladı.

7-Zincirlenmiş filler deneyi. Herkes eve bağlandı. Evdeki yaşama alışırsa çık desen de çıkmayacak. Evden çalışma daha cazip gelecek.

8-Tolman kobay deneyi. Bazı yerlerde üretim durdu. İnsanlar işini kaybetti. İnsan aktivitesi yavaşladı.

9-Uyuşturucu verilen örümcekler deneyi. Coronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dendi. Nasıl olacağını hayatın ağlarını nasıl öreceğini verilen madde belirleyecek.

10-Uzaktan kumandalı boğa deneyi. Dünya dijital sisteme geçecek. Ameliyatlar bile robotlar aracılığı ile uzaktan yapılacak, şimdiden uzaktan online muayene yapıldığı gibi. 

11-Güvercin deneyi. İnternetten alışverişler başladı. Gıda ve diğer ihtiyaçlar bir tuş ile evinizde.

12-Schördinger’in kedi deneyini biraz açalım. Masumiyeti vardı insanoğlunun o deneyde.

12 Numaralı Deney

Corona nın labaratuvarda insanlara uyguladığı 12 numaralı son deneyde Schördinger kedi deneyine biz insanlar nasıl cevap veriyoruz

İsveç hükümeti, korona virüsle mücadelede hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinden farklı bir strateji izliyor. Ülkede sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıyor. Restoranların ve barların gerekli hijyen kurallarına uymaları koşuluyla açık kalabilecekleri açıklanırken, okullar da tatil edilmedi. Hükümet tam olarak adlandırmasa da İsveç’in ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi izlediğini düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

Stratejinin mimarı Epidemiyolojist Anders Tegnell ise ölümlerin yarısının yaşlıların kaldığı bakımevlerinde gerçekleştiğini, bir yıl sonra ülkesindeki ölüm oranının diğer ülkelerle aynı seviyede olacağını savunuyor.İngiltere ve Hollanda’nın “Salgının yaşı ilerlemiş olanlarda ölümcül sonuçlar ürettiği, gençlerde böyle bir risk oluşturmadığı mantığıyla hareket ettiklerini” söylüyor. 

Mesele bundan ibaretse, bu iki ülkeyi yönetenlerin yatacak yeri yok der geçeriz. 

Ancak benim zihnimi kemiren ikince bir soru var ki, esas bunu Ateş Hoca’ya sormak istedim diyor bir köşe yazarı; “Hocam, bu iki ülke “sürü bağışıklığı” politikasına yönelirken, coronanın bir sonraki aşamada daha ölümcül hale geleceği, dolayısıyla bağışıklık kazanmış olanların kurtulacağını, kazanmamış olanların felakete sürükleneceğini mi düşünüyorlar?” 

Soruyu sorduktan sonra büyük bir merak içerisinde hocanın sesine kulak kesildim.Prof. Kara’nın kâbus senaryosu içeren bu soruya verdiği yanıt yatıştırıcıydı. Şöyle dedi; “Coronanın ağırlaşarak değil, hafifleyerek ilerleyeceğini düşünüyoruz.” 12 numaralı Schrödinger’in deneyinden çıkan sonuç şuydu; Kuantum evrenine göre bir gözlemcinin bulunması ve var olan deneyi gözlemlemesi, gözlemlenen olayı bozar. O zaman şu sorular çıkıyor ortaya; 

Gözlemlediğimizde bozuyorsak neyi gözlemlemiş oluyoruz.
Bozmamak için gözlemlemememiz gerekiyorsa nasıl bileceğiz.
Coronaya sorunca “Uzak dur, sabret”  diyor gibi.

UÇAR ÇALLİ – 27.04.2020

0 Yorum

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.