Aile Hekimleri İş Yeri Hekimliği yapabilir mi?

Aile hekimiyim, iş yeri hekimliği yapabilir miyim? İşyeri hekimliğini nasıl yapabilirim? Nasıl işyeri hekimliği bulabilirim? Aile hekimleri işyeri hekimi olabilir mi? Tam zamanlı çalışabilir miyim?  İşyeri hekimliği ücretleri ne kadardır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir sertifikaya sahipseniz işyeri hekimliği yapabilirsiniz.

İşyeri Hekimlerinin Görevlerini okumanızı öneririm. Ayrıca işyeri hekimliği nedir, bir göz atın!

Aile Hekimleri vermiş oldukları aile hekimliği hizmeti yanında ayda en fazla 30 saat süreyle işyeri hekimliği yapabilir. Yapılabilecek işyeri hekimliği alanı olarak Az Tehlikeli, Tehlikeli veya Çok Tehlikeli işyerlerinde işyeri hekimliği yapabilir. Bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Bir Aile Hekimi 30 saat karşılığı;

  • Az Tehlikeli işyerlerinde kişi başı 5 dk.dan – en fazla 360 çalışandan
  • Tehlikeli işyerlerinde kişi başı 10 dk.dan – en fazla 180 çalışandan
  • Çok Tehlikeli işyerine atanırsanız kişi başı 15 dk.dan – en fazla 120 çalışandan sorumlu olabilir.

Ayda 1800 dk üstünde veya yukarda belirttiğim çalışan sayısından fazla çalışanın olduğu yerde görevlendirilemezsiniz. Daha fazla görevlendirilmiş olmanız durumunun tespiti halinde sorumlu tutlacak kişi hekimin kendisidir.

İşyeri Hekimleri Ücretleri

İşyeri Hekimliği işini nasıl bulabilirim?

  • Çevrenizdeki işyerlerini ziyaret ederek teklifte bulunabilirsiniz.
  • Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

OSGB üzerinden hizmet vermek demek, sizin saatlerinizin (1800 dk.ya kadar! Daha fazlasını alırlarsa ve bu durum şikayet edilirse zarar görürsünüz.) anlaştığınız bir OSGB tarafından satın alınıp, hizmet vereceğiniz diğer fima(lar)a görevlendirilmeniz demektir. Böylece OSGB’nin İSG-KATİP üzerinde sizi görevlendirdiği yerlere hizmet vermeye başlarsınız.

OSGB ile çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Bazı OSGB’ler, Aile Hekimleri ile 1800 dk (30 saat) anlaşsalar da İSG-KATİP üzerinden hekimin tüm süresini (11700 + 1350 = 13050 dk) 217 saat olarak kapatıp, başka firmalara da atayabiliyorlar. Bu durumun gerçekten böyle olup olmadığını İSG-KATİP sistemi üzerinden eDevlet şifrenizle girip kontrol etmenizi öneririm.

İşyeri Hekimliği Ücretleri

Türk Tabipler Birliği her sene işyeri hekimliği asgari sözleşme ücretlerini yayınlıyor olsa da pratikte sahada işyeri hekimliği ücretleri şehirden şehire farklılık göstermektedir.

Türk Tabipler Birliği’nin 2019 yılı için, “çok tehlikeli işyeri”nde “tam zamanlı işyeri hekimi” için önerdiği rakam 18.134,50 TL/ay‘dır.

TTB

Bu hesabın yaparken:

İŞÇİ BAŞI AYRILMASI GEREKEN SÜRELER 15 DAKİKA OLARAK DÜZENLENMİŞTİR
50’den az işçi çalıştıran işyerleri için: İşçi başına birim 7’dir.
Az tehlikeli işyerleri için işçi başına net ücret : 68,41-TL.
Tehlikeli işyerleri için işçi başına net ücret: 70,49- TL.
Çok tehlikeli işyerleri için işçi başına net ücret: 72,54-TL.’dir. hesabı dikkate alınmıştır.

Aile Hekimleri olarak aylık 1800 dk.lık bir sözleşme/anlaşma durumu için bu kriterlerin göz önünde bulundurulmasının uygun olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde bu fiyatların altında kabul edilecek bir teklif bu işi tam zamanlı ve asıl iş olarak yapan diğer meslektaşlarımızın ekmeği ile oynanmasına sebep olacaktır.

Konuyla ilgili sorularınız için bu formu doldurunuz >>>

Fatih Hakan ÇAM
İşyeri Hekimi
Yazı Ekleme: 26.02.2019
Güncelleme: 20.10.2019

Aile Hekimleri İş Yeri Hekimliği yapabilir mi?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın