Blog

AKILSIZ EV

Akıllı Ev Sistemi ile kontrol sizde.
Evinizdeki aydınlatma, klima, kombi, ses ve görüntü sistemlerini 
kontrol etmek ve yönetmek artık çok kolay… Havuzunuzdaki suyun içinde bile müzik dinleyebileceğiniz teknoloji geliştirildi. Ama bu akıl, corona aklı karşısında anlamsız kaldı. Yeni şeyler bulun dedi corona.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ev sahibinin eline akıllı bir yonga, yani mikroçip takılıp, yongadaki programa göre bir odaya girdiğinizde havalandırma, ışık, panjurlar açılabiliyor ya da müzik çalınabiliyor.

akıllı ev sistemleri

Ama akıllı ev için artık DNA ların da kullanılması lazım. DNA’larımız geçmişimizle ilgili bir çok detayı barındırmaktadır. Soy ağacı testimiz ile bu detayları ortaya çıkartıp atalarınızın nereden geldiğini bulmamız mümkün. Örneğin, Gebelik takibinde bir bebeğin genetik açıdan sorunlu olduğunu düşündüren bulgular varsa, bu durumu netleştirmek için iki yöntem bulunmaktadır. Annenin karnına bir iğne yardımıyla yapılan işlemler (Amniyosentez veya koryon villus örneklemesi) ve anne kanından bebek DNA analizine dayanan NIPT olarak isimlendirilen Cell-free fetal DNA test diye adlandırılan yöntemler. Bu örneklerde olduğu gibi, evde kim yaşayacaksa, kim girip çıkacaksa tüm DNA örneklerinin alınıp, varsa kalıtsal hastalık geni taşıyıp taşımadıklarını bilmek çok önemli.

Virüsler diğer mikroorganizmalardan daha fazla genetik varyasyonlara açıktırlar ve maruz kalırlar. Bu değişiklikler, genellikle, genetik yapıda oluşan ve fenotipi de etkileyen mutasyonlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Virüsler uygun (permisif) canlı sistemlerde (deneme hayvanları, embriyolu yumurtalar, hücre kültürleri) üreyerek kısa bir süre içinde milyonlarca hatta milyarlarca yeni nesil oluşturabilmektedirler.

Elinizde büyük bir virüs labarutuvarınız da var. Dünyanın en iyi virologları burada çalışıyor. Mutasyonları biliyorlar artık. Nanorobot üretimi yapan başka bir bölümünüz de var. Genetik şifreye göre de nanorobot üretimi paralel gidiyor.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Virüs bir RNA sarmalı. Mutasyonda bir takım aminoasitler yer değiştiriyor alt tarafı. Bu değişim bir programa göre. Değişimin şifresini bulup, yapay zeka nanorobotlara bu programı yüklemek çocuk oyuncağı. Tüm virüslere dayanıklı bir ev düzeni kurmak çok kolay. Ama iş akıldışı. Gezegendeki tüm insanları yok edebilirsin yaşamasını istediklerin hariç. Nükleer silahlardaki tehlike de yok.

“Bu kadar teknoloji ile iç içe olan, çok parası olan, dünyada hiç kimse yoktur canım, ne alaka?” diye ben küçükken sorduklarında, kızar, hep “Kelalaka” derdim. Çocukluk günlerimi hatırladım.

Uçar ÇALLİ – 02.05.2020

0 Yorum

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.