Blog

AYIN KARANLIK YÜZÜ

Ayın dünyadan bakıldığında yüzde 59 luk görünmeyen yüzü. Güneş sisteminde gezegenine tek yüzünü gösteren bir uydu. Çinliler ilk defa 2018 yılında aya mekik gönderdiler. 3 Ocak 2019 tarihinde ise Çin’in Chang’e-4 adlı insansız uzay aracı Türkiye saati ile 08.00 sularında iniş yaptı. Ne amaçla? Bilinmiyor. 

Bize sadece covid in başka yüzünü gösterdiler ayın o yüzünü göstermeselerde. Üstelik bu sefer ay yüzeyinde biolojik deneyler yaptıkları iddia edilir iken.

Kardiyolog doktor Yi Fan ve Ürolog Hu Weing coronayı yendi ama vücutlarının karanlık yüzleri ortaya çıktı.

Karaciğerlerinin tedavi sonrası hasar gördüğü, parçalanan kanın kırmızı hücrelerinden çıkan hemoglobin demiri ferritinin kanda oranının arttığı ve hasar görmüş karaciğerin bu demiri depolayamadığı, ciltlerindeki kararmanın bu nedenle olduğu söylendi.

Bu yüz kararmasına hiperpigmentasyon diyoruz. Ciltteki hiperpigmentasyon, vücuttaki renkten (pigment) sorumlu olan melanin artışından kaynaklanır. Hamilelik veya Addison hastalığı (adrenal bezin fonksiyonunun azalması) gibi bazı durumlar daha fazla melanin üretimine ve hiperpigmentasyona neden olabilir. Güneş ışığına maruz kalmak, hiperpigmentasyonun önemli bir nedenidir ve hiperpigmente olan alanları daha da koyulaştırır.

Hiperpigmentasyon ayrıca bazı antibiyotikler, antiaritmikler ve antimalaryal ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bu durum genellikle zararlı değildir, ancak başka bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Nedir bu başka durumun belirtisi?

Karbonmonoksit zehirlenmesinde, yüzde vişne rengi benzeri görüntü olur. Bu rengin vişne çürüğü, yani daha koyu tonu için: 3 kat kırmızı ve 2 kat maviden oluşan karışım gerekir. İyi de bu doktorların rengi koyu kahverengiye çalıyor. Hangi renkleri karıştırırsak kahverengi olur sorusunun cevabı ise; Kahverengi elde etmek için genelde renk paletinden 3 renk kullanılır. Ana renkler olan sarı, mavi ve kırmızı renklerin karışımı size gereken kahverengi rengini verecektir. Peki sarı renk eksik değil mi? Sarı ırk nedir, ne demektir? Bakalım. Asya’da yaşayan, tenleri sarı renge yakın olan insan ırkı. Sarı da tamam işte.

Vücuda belli oranlarda lazım olduğu ispatlanmış endojen karbonmonoksit üreten enzimleri etkileyip bir nevi endojen karbonmonoksit zehirlenmesi gibi gözüküyor bu corona virüs patolojisi vücutta. 

Ayın karanlık yüzü aslında karanlık değildir. Ay’ın her iki yüzü de eşit miktarda güneş görüyor bu yüzden “Ay’ın bir yüzünün karanlık olduğu” doğru değil. Ancak Ay’ın kendi etrafındaki ve dünya etrafındaki dönüş süresi aynı olduğu için dünyadan bakıldığında hep aynı yüzünü görüyoruz.

Aslında ayın karanlık yüzü yanlış bir adlandırma. 

Ayın yüzü şarkılara bile konu olmuş…
Gece çöker güller solar, Gözlerime yaşlar dolar, Hatıralar ben de ağlar Neredesin Ay yüzlüm?
Ben buradayım diyor da biz göremiyor muyuz?

UÇAR CİVİL – 27.04.2020

0 Yorum

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.