Blog

BRUNDİ’Lİ GELİN

Hotel Club Du Lac Tanganyika’da bu sabah güneş bir faklı doğmuştu. Belçika’da çalışan bir Türk ailenin çocuğu olan doktor, Tanganyika gölünün kıyısındaki muhteşem plajda yer alan, geniş parktaki göl manzaralı otelin havuz kenarında güneşleniyordu. Dün gece ilk görüşte aşık olduğu Rutana’lı köylü güzelini hayal etmek ona adeta cennette yaşadığını hissettiriyordu. Dün akşam not bırakmıştı ona tanışmak için. Harika dans eden bu köylü kızını hayal ederken ağarlaşan gözkapaklarına teslim etti kendini ve derin bir uykuya daldı.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

İsmi Otieno’ydu. Afrika kültüründe doğduğunuz saat önemlidir. Gece doğduğu için Otieno demişlerdi ona. Ülkesi, Belçika sömürgesi olup, 1962 yılında bağımsızlığını kazanmıştı. Belçika’da dans eğitimi almıştı. Flemenkçe ve İngilizce’yi çok iyi öğrenmişti. Köklerinin geldiği Tutsi kabilesi, köylerine gelmiş, yöresel dansları öğrenmek için 3 ay köyde kalmıştı. Her gördüğü meyveyi dalından koparıyor, dans ede ede yiyiyor, çok güzel zaman geçiriyordu. Evlendiler. Otieno, Belçika’ya dönmeden önce eşinin ülkesini görmek istedi. Gutega havaalanında pasaport kontrolünde sarıhumma aşısı olup olmadıkları soruldu. Yaptırmıştı ikisi de. Doktorun ülkesine geldiklerinde çok sıcak bir şekilde karşılandılar. Ne kadar misafirperver insanlardı bunlar. Bu sevgi karşısında herkesle el sıkıştı, kucaklaştı. Brundi’li gelin herkesi çok sevmiş, herkes de onu. Kısa bir süre sonra Otieno hastalandı. Önce baş ağrısı, sonra yaygın bir ateş, bulantı kusma başladı. Cilt rengi nedeni ile derideki kanamaları hemen anlayamadı doktorlar. Zaten conjunctivası kanlı canlıydı. Önce karaciğer sonra böbrek yetmezliği gelişti. İç kanama ile kaybedildi Otieno. Sonra birer birer Otieno’nun tokalaştığı, kucaklaştığı herkes.

Brundi’li Gelin

Dr. Uçar ÇALLİ

Bizim doktor uyandığında karşısında Otieno duruyordu. “Bir rüya görmüştüm ve sana onu anlatmak için tanışmak istemiştim” diyebildi sadece. Otieno’ya 21 günlük izolasyon ve sosyal mesafe kuralını teklif etti. O zaman diledikleri gibi birlikte olabilirlerdi. Ama Otieno “Aşk için ölmeli, aşk o zaman aşk” diyerek, karanlık bir gecede kaybolur gibi uzaklaşıp gitti. Bir virüs her şeyi değiştirecek güce sahipti.

Ebola virüsü ilk kez Brundi gibi Orta Afrika ülkelerinde görüldü. 2-21 gün sonra belirti verir. İç ve dış kanamalarla yüzde 50-90 hasta kaybedilir. Her türlü vücud sıvısı ile geçer. Yarasa idrarının bulaştığı her sıvı ile insandan insana bulaşır. Yarasa idrarı bulaşmış meyve ve bu meyveyi yiyen maymunla temastan bile geçer.

UÇAR ÇALLİ – 26.04.2020

0 Yorum

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.