iş sağlığı ve güvenliği uzmanı

Çalışan izolasyonu – COVID19

İşyerlerimizde çalışanlar arasında birisinin COVID19 testinin “poztif” gelmesi durumunda alınması gereken önlemleri bir kaç hekim arkadaşlarımızın görüşleriyle anlatmaya çalışmıştık. Alınması gereken tedbirler hakkında gerek Sağlık Bakanlığı, gerek WHO ve CDC olmak üzere bir çok kurumun resmi görüşlerini paylaşmıştık. (İlgili Sayfa >>>)

İlgili Yazılar:
- Acil Eylem Planı
- Şüpheli Hasta Yönetimi
- İşletmeler için Hasta Yönetimi
- Eyvah, işyerimde Korona Var!
- İşyeri Vakaa Yönetimi
- Sağlık Çalışanları İçin Vakaa Yönetimi

Ancak aynı ortamda çalışanların nasıl ve ne şekilde izole edilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bir çalışma yapılamamıştı. Bakanlık ve ilgili kurumların rehberleri kılavuzumuz olsa da maalesef pratikle rehber uyuşmuyor.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Çalışan izolasyonu hangi durumlarda olacak? İşyerine karantina uygulanacak mı? COVID19 çıktığında karantina uygulanır mı? Hangi çalışanlar izole edilmeli? Çalışanların izolasyonu nasıl olmalı? Her COVID19 çıkan fabrika kapatılır mı? Hangi durumlarda iş kapatılır? COVID19 çalışanın yakın temas ettiği kişiler izole edilir mi?

Sıkıntılar

 1. Testler hasta izole edildikten 3 – 4 gun sonra geliyor.
 2. İlk testin negatif veya pozitif gelmesi kısmen belirleyici olsa da testin tekrar edilmesi lazım! İlk test sonucu gelene kadar çalışan evinde izole ediliyor ve tekrar test için hastaneye çağrılıyor.
 3. Rehber test + gelirse yakin temas izole edilir diyor. Ama izolasyonun raporla mi yoksa izinle mi olacagi belli degil.
 4. Test + gelmesi durumunda diger calisanlar icin yerel bazı sağlık müdürlükleri maske ile calisabilir diyor.
 5. Test + geldiyse isveren yakin temasli olanlarla ayni isyerinde/bolumde calisanlari ve serviste bir onde ve arkada oturanlari izole et dediginde, bolumu/isyerini kapatmak zorunda kaliyor. Serviste hangi gunden itibaren on veya arkada oturanlarin izole edilecegi belli degil.
 6. Bazi saglik kurumlari test yapma ihtiyaci duymadigi icin veya sadece bt ile tani koyduklari icin covid tanisi almayanlar oluyor ve bunlarin temaslilari atlanabiliyor.
 7. Covid testi yapilmadan sen eve git izole ol, diyip kagot imzalattirilanlar var. Bunlardan 14 gun kendilerini takip etmeleri ve sikayetleri olursa basvurmalari isteniyor. Covid olarak mi degerlendirmek lazim? Oyleyse is/operasyon sonlandirilacak mi?

Aslina bakarsaniz isyerinde herkesin sanki covid +liymis gibi önlem alinarak calistirilmasi ve sadece semptomu olanlarin izole edilmesi veya saglik kurumuna sevki uygun olacaktir.

Diger celiskili durumlar hakkinda isverene yazili bildirimde bulunulur. Ve yonetimin alacagi ortak kararla hareket edilir. Biz hekimler olarak ne olursa olsun mutlaka temaslilara 14 gun çalışan izolasyonu önermeliyiz. Ama takdiri her zaman isverene birakmaliyiz.

Çalışan izolasyonu

covid19

Kendisi veya bizden direk hastaneye veya aile hekimine giderek Covid şüphesiyle tetkik edilen (test, BT, gözlem) her çalışanımızı, test sonucu veya hastane çıkış raporu netleşinceye kadar COVID19 kabul ediyoruz. Yakın temaslıları bu sürede maske ile de olsa ÇALIŞTIRMAMAK gerekir. (ancak bu işverenin karar vereceği bir durumdur! Biz işyeri hekimi olarak bu görüşümüzü YAZILI OLARAK BİLDİRMEMİZ yeterlidir.

 • Hastane sonucu negatif gelirse; çalışan evinde 14 gün izloasyonunu tamamlıyor ama çalışanlar maske ile çalışmaya devam ediyor.
 • Hastane sonucu pozitif gelirse; çalışan yetkili sağlık müdürküğünce takip ediliyor. (izolasyon veya hastanede) İşyerinde yakın temaslılar izole ediliyor.

Bunun dışında;

 • evinde veya yaşadığı alanda COVID19 testi pozitif biriyle teması olduğunu öğrenenler
 • O gün ateşi yüksek ve/veya şiddetli öksürük ve/veya solunum sıkıntısı olanlar
 • Yurtdışından gelen biriyle temasta olanlar
  En yakın sağlık kurumuna başvurarak ordan verilecek karara göre hareket etmesi uygun olacaktır.

Tüm çalışanlar, ailelerinde veya yaşadığı çevresindeki COVID19 tanısı almış kişiler bulunuyorsa işyeri hekimi veya işverene bilgi vermek zorundadır.

Karar ve takdir işverendedir.

Dr. Fatih Hakan ÇAM – 10/04/2020

Soru, görüş ve katkılarınız için:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.