baş ağrısı

Çalışanlarda Boyun Ağrısı

Araştırmalar toplumun yarısı kadarının boyun ağrısı şikayetiyle doktora başvurduğunu gösteriyor. Ancak bu kişilerin sadece yüzde 10’un günlük faaliyetlerini etkiliyor. Tüm gün ekran karşısında çalışıyorsanız yaşamınızın bir döneminde boyun ağrısı çekmeniz kaçınılmaz. Ancak günlük hayatta alınabilecek basit önlemlerle boyun ağrılarının oluşmasını önlemek mümkün.

Boyun ağrısı özellikle birçok ofis çalışanı ve elle kaldırma işi yapan çalışanların da şikayeti. Tüm gün bilgisayar karşısında çalışmak, günlük iş hayatındaki gerginlikler, ağırlık taşımanın ergonomi sağlanarak yapılmaması boyun ağrılarının artmasına neden olur.

Boyun ağrıları, geçici, tekrarlayıcı veya sürekli olabilir. Ağrının neden kaynaklandığı ancak doktor kontrolü ile mümkündür. Mevcut ağrının neden kaynaklandığı ortaya konmadan işe devam etmek uygun olmaz. Nedene yönelik tedavi yapılıp, iş yerinde ve günlük hayatta alınacak önlemlerle işe devam edilebilir.

baş ağrısı

Alınması Gereken Önlemler

 • Yüzüstü yatmaktan kaçının. Bu pozisyon boynunuza fazladan yük bindirmektedir. Boynunuzun doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçin.
 • Dişlerinizi sıkmamaya gayret edin. Bu hareket boyun kaslarınızı gerebilir.
 • Olabildiğince faal olun. Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyun ağrısı geliştirme olasılığı çok daha azdır.
 • Zihinsel stres oranını düşürmeye çalışın. Boyun bölgesindeki gerilmeler kas zorlanmalarına neden olabilir. Dahası, olumlu bir yaklaşım takınmak boyun ağrınızla ilgili endişe etmenize veya sinirlerinizi bozmanıza engel olacaktır.
 • Aracınızdaki kafa desteğini ayarlayın. Doğru ayar, başınızı ve boynunuzu daha iyi destekleyecektir.
 • Telefonda konuşurken ahizeyi kafanız ve omzunuz arasında sıkıştırmaktan kaçının. Telefonda çok konuşuyorsanız kafanıza yerleştireceğiniz bir kulaklık-mikrofon tertibatı edinin.
 • Ekran göz hizasına gelecek şekilde çalışma masanızı, koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın.
 • Masabaşı işiniz varsa sık sık gerinin. Omuzlarınızı yukarı doğru kulak hizasına kadar yükselttikten sonra düşürebildiğiniz kadar düşürün. Bunu beş defa tekrar edin. Kürek kemiklerinizi birleştirin ve beş saniye süreyle öyle durduktan sonra gevşeyin. Yan boyun kaslarınızı esnetmek için oturur pozisyonda sol elinizle koltuğunuzun oturağına tutunarak güvde ve boynunuzu zıt tarafa doğru eğin. Ardından bu hareketi sağ elinizle tekrar edin.
 • Uzun süreler araç kullanıyor veya bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız sık sık mola verin. Boynunuza fazladan yük bindirmemek için kafanızla omurganızı düz bir çizgi halinde tutmaya gayret edin.
 • Yük taşıma esnasında yüke yakın durun. Yükü bedeninize yakın şekilde göbek seviyesinde taşıyın.
 • Yükü kaldırmak için eğilirken dizlerinizi kırın. Kaldırmaya başlamadan önce karın kaslarınızı gerin (ki omurlarınız daha stabil hale gelsin

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyundaki ağrılar, bir ağrı kesiciyle geçebileceği gibi inatçı geçmeyen ağrılar da olabilir. En güzeli boyundaki ağrının neden kaynaklandığını tespit etmektir. Kas spazmına bağlı ağrılar alınacak basit tedbirlerle önlenebilir ve sıcak/soğuk uygulamalarla tedavi edilebilirken, ileri derece boyun fıtıklarına ağrı kesiciler fayda etmeyebilir, kısa süreli faydalı olur veya hiç fayda göstermez.

Boyun fıtığı tedavileri için bir fizik tedavi veya beyin cerrahisi uzmanına danışılabilir. Ameliyat gerekli olmadıkça önerilmez. Bunun yerine akupunktur, hacamat ve sülük gibi tamamlayıcı ve geleneksel twedavi yöntemleri denenebilir. Son çare ameliyattır.

Fatih Hakan ÇAM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.