Çalışma Ortamında Ergonominin Kanıtlanmış 5 Faydası

Ergonominin önemini kavradık mı? Ergoniminin faydaları hakkında daha fazla bilgi saihibi olun.

Şirketinizde çalışanlara ödenen tazminatları ve sağlık harcamalarını azaltmanın yolunu mu arıyorsunuz?Verimliliği artırmak şirketinizin bu yıl öncelikli temel hedeflerinden biri mi? Peki ya ürün kalitesini iyileştirmek?

Durum böyleyse (ki öyle olduğunu varsayıyorum), şirketinizdeki ergonomi süreçlerini oluşturmak veya iyileştirmek yapılacak işler listenizin tepesinde yer almalı.

Öyle ki önde gelen şirketler ergonomiyi tüm operasyonlarına entegre ediyor. Etkin bir ergonomi sürecinin faydalarına baktığınızda zaten şaşırtıcı gelmiyor.

Washington Eyaleti Çalışma ve Sanayi Departmanı tarafından maliyet tasarrufu, verimlilik ve ürün kalitesi gibi iş hedeflerinde ergonominin etkisini ortaya koymak amacıyla yapılan bir araştırmada 250 ergonomi vakası incelendi.

Araştırma sonucunda ergonominin yapılan yatırıma değdiği belirlendi. Ergonominin Maliyet ve Faydalarına Bazı Örnekler 

Çalışma Ortamında Ergonomi Sürecinin Faydaları

Çalışma ortamında güçlü bir ergonomi süreci uygulamanın kanıtlanmış beş faydası kısaca şöyle:

1. Ergonomi maliyetleri azaltır. Ergonomik risk faktörlerini sistematik azaltarak yüksek maliyetli, orta ve ciddi yaralanmaların önüne geçebilirsiniz. Çalışanlara ödenen her 3 dolarlık tazminatın 1 dolarının orta ve ciddi yaralanmalarla ilgili olduğu düşünüldüğünde, maliyet tasarrufu açısından önemli bir fırsat olabilir bu. Dolaylı maliyetlerin de bir yaralanmanın direkt maliyetinin yirmi katına çıkabileceğini unutmayın.

2. Ergonomi verimliliği arttırır. En iyi ergonomik çözümler çoğu zaman verimliliği arttırır. İyi bir vücut duruşu, daha az zorlanma, daha az hareket etme, daha uygun yükseklik ve erişim sağlayan bir sistem geliştirildiğinde çalışma ünitesi daha verimli hale gelecektir.

3. Ergonomi kaliteyi yükseltir. Yetersiz ergonomi, çalışanların yorulmasına ve rahatsız hissetmesine neden olarak ellerinden gelen en iyi işi yapmalarına engel olabilir. İş fiziksel açıdan çok zorlayıcı olduğunda eğitildikleri kalitede iş çıkarmaları zor olabilir. Örneğin, yüksek güç gerektiren bir somun sıkma işi yeterince kuvvetli yapılmazsa, ürün kalitesinde sorun çıkabilir.

4. Ergonomi çalışan bağlılığını arttırır. Şirket çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için mümkün olan her gayreti gösterdiğinde, çalışanlar da bunu fark eder. Çalışanlar iş saatlerinde yorgunluk ve rahatsızlık yaşamazsa, işgücü devri ve işe devamsızlık düşebilir, moral yükselebilir ve çalışanların katılımı artabilir.

5. Ergonomi daha iyi bir güvenlik kültürü yaratır. Ergonomi, şirketinizin temel bir değer olarak güvenlik ve sağlığa verdiği önemin bir göstergesidir. Yukarıda saydığımız dört faydanın kümülatif etkisi, şirketinizde daha güçlü bir güvenlik kültürünün oluşmasıdır. Sağlıklı çalışanlar en değerli varlığınızdır; dolayısıyla şirketinizde sağlık ve güvenlik kültürü yaratmak ve teşvik etmek performansın iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Çalışma Ortamı Ergonomisi – Maliyetine değer mi?

Öyleyse ergonomi süreci maliyetine değer mi? Evet, kesinlikle! Ergonomi sadece işiniz için değil çalışanlarınız için de harikadır.  Sağlık ve güvenlik profesyonelleri olarak ergonominin değerinin süreç için bir avantaj olduğunu gösterebilmeliyiz.

İyi yöneticiler karar verirken şu faktörleri değerlendirir:

  • Gelirimizi arttıracak mı?
  • Maliyetlerimizi azaltacak mı?
  • Yapılması gereken bu mu?

Çalışma ortamında ergonomi süreci için bu soruların hepsine “EVET!” yanıtı verebilirsiniz.

Çalışma Ortamında Ergonominin Kanıtlanmış 5 Faydası” için 4 yorum

  1. Pingback: Ergonomi Tarihi - İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri

  2. Pingback: Ergonomi Nedir? - Ergometri

  3. Pingback: Ergonomi Nedir? - Ergofleks bir Ergonomi Risk Değerlendirme şirketidir.

  4. Pingback: Ergonomi Tarihi - Ergonomi

Bir Cevap Yazın