Blog

CORONA ARILARA BULAŞIRSA?

Albert Einstein,
“Arılar yeryüzünden kaybolursa, insanın sadece 4 yıl ömrü kalır” demişti.
Arılar 130 bin bitki türünün üremesini sağlıyormuş. Geçtiğimiz yıllarda arı popülasyonunda düşüş olunca robot arılar üretilmiş, hem de güneş panelli…

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Arıların toplu ölümleri üzerine harekete geçen bilim adamları robot arılar üretti. Mekanik arılar, doğadaki orijinali gibi çiçek dölleme görevini yerine getirebiliyor.

Çiçekleri dölleyen polenleri taşıyarak meyve ve sebzelerin oluşmasını sağlayan arıların, toplu halde yok olması üzerine robot arı geliştirildi.

Deutsche Welle Türkçe internet sitesinin haberine göre ABD’li bilim insanlarının ürettiği RoboBee, doğadaki orijinali gibi çiçek dölleme görevini yerine getirebiliyor.

Şimdilik 15 dakika uçabildiği ve enerji yenileme problemi olduğu belirtilen RoboBee’lerin iki yıl içinde geliştirilereceği öngörülüyor.

ÜLKEMİZDE YAYGIN OLARAK GÖRÜLEN ARI HASTALIK VE ZARARLILARI:

1- Amerikan Yavru Çürüklüğü, (Yavrulu peteklerde düzensiz yavru görünümü)
2- Avrupa Yavru Çürüklüğü,
3- Kireç Hastalığı,
4- Nosemosis,
gibi hastalıklardır.

Arılara corona bulaşırsa ölüm olmaz, belki hastalık taşıyıcı olabilirler, o da imkansız değil ama, zor gibi. Arıları asıl öldüren beyaz olmayan doğa.

arılar

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın salgının başladığı dönemde çekilen uydu görüntüleri, endüstrinin ve insanlığın doğaya ne kadar zarar verdiğini gözler önüne serdi. Fabrikaların durduğu ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Çin’de çekilen, 1 Ocak ve 20 Ocak 2020 tarihlerindeki görüntüler incelendiğinde, nitrojendioksit seviyesinin 20 Ocak’taki görüntüde adeta yok olduğu görülüyor.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Beyaz gelinliğini giymiş, beyazlaşan doğamız Runaway Bride filmindeki gibi kaçak gelin mi? Yoksa, sağlıkta ve mutlulukta, zenginlik ve yoksullukta, her kötü anımızda bizimle bir ömür boyu birlikte mi? Asıl soru bu.

Doğa, “Beyaz Gelinliği’ni” tekrar giyebilecek mi?

Doğamız beyazlaştıkça Corona gibilerin neslinin tükenmesi daha kolay olabilir mi? Bu bize, Corona’nın, doğa üzerinden bir mesaji belki de…

Dünyanın 196 ülkesinde görülen Corona virüsü, yaşamı adeta durdurdu. Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama getirilirken, fabrikaların kapasitelerini azaltmaları ya da kapanmaları, trafiğin azalması, insanlığın doğa üzerindeki yıkıcı etkisini gözler önüne serdi. Turistik Venedik’in kanallarındaki su adeta temizlenirken, Çin ve İtalya’da hava kalitesi arttı. İstanbul’da da hava kirliliğinin yüzde 30 azaldığı belirtildi.

Niye olmasın ki? Türkiye’ye özgü bir tür olan ve doğada kaybolan “Yitik Lale” 123 yıl aradan sonra anayurdu olan Amasya’da çiçek açtı.

İstanbul Boğazı’nda gemi trafiğinin sakinleşmesiyle yunuslar kendilerini gösterdi.

Geçtiğimiz salı günü Ortaköy Sahili’ne kadar gelen yunusların İstanbul Boğazı’nda, suyun üzerinde adeta dans etmeleri kameralara yansıdı. Beşiktaş, Arnavutköy Sahili yakınlarına kadar gelen bir grup yunus boğazın güzelliğine renk kattı. Bir anda ortaya çıkan yunus sürüsü, bir süre sonra gözden kayboldu…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.