Blog

CORONA GENETİK BİLİM UZMANI MI ?

Corona nın genetik polimorfizmi iyi bildiği kesin. Polimorfizmler, türlerin bulundukları ortama adaptasyonlarını kolaylaştırarak, evrimsel süreçte ayakta kalabilmelerine olanak verir.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Popülasyon genetikçileri, bir gen dokusu için, nadir aileler en az %1 frekansına sahip ve bu aileler için heterozigotlar en az %2 oranında görülürlerse polimorfik olarak tanımlarlar. Popülasyon genetiği açısından belli bir frekansa gereksinim olmasına karşın, moleküler biyoloji açısından, frekansın önemi olmayıp, bir ailede dahi görülen varyant, polimorfik olarak adlandırılmaktadır.

Corona, genetik polimorfizmi olan kişileri çok iyi teşhis edebildiği gibi genom bilimini de çok iyi biliyor. Hücreye girince bütün talimatları kendine göre değiştirtiyor genlere. Genom, bir kalıtım birimi. Bir organizmanın kalıtım materyalinde bulunan genetik şifrelerin tamamını simgeler. Canlıların en temel birimi olan hücrede fizikokimyasal özelliklerin ortaya çıkarılmasında kullanılan genetik talimatların hepsine de genom denilebilir.

Reseptör KIR molekülleri

Corona, öldürücü hücre immünoglobulin benzeri reseptör KIR moleküllerini, evrimi, polimorfizmi ve hastalıklarla ilişkisini herkesten çok iyi biliyor. Çünkü vücuda girince görüldü ki çoğu vakada vücudu, virüs değil asıl immün yani bağışıklık sistemimizin aşırı salgıladığı sitokin fırtınası öldürüyor. Bu fırtına resmen tüm organları yakıyor adeta. Peki bunu nasıl yapıyor?

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Corona Sitokin Fırtınası

Lenfosit, beyaz kan hücrelerinin bir türüdür ve kemik iliğinde üretilir. Lenfositler, vücudu hastalıklara karşı koruyup savunan antikorlar üretirler ve diğer hücreleri tehlikelere karşı uyarmak için kimyasallar gönderirler. Bu lenfositlerden bir kısmına ingilizcede naturel killer yani doğal öldürücü hücreler denir. Doğal öldürücüler, lenfosit ailesinin bir üyesidirler. Bunlar immünglobulin benzeri reseptör molekülleri yani KIR molekülleri üretirler. Genetik polimorfizmde, bunların her insanda olmayıp evrimleştiği düşünülmektedir. İnsan genomunda bu KIR molekülleri nasıl çalışıyor bilmiyoruz. Corona bu genetik polimorfizmi olanlarda bu KIR moleküllerini, gel gel yapıp adeta çıldırtmayı çok iyi biliyor. Bu KIR molekülleri sitokinleri üretip sitokin fırtınasına çeviriyor. Yani, yanan bir kibriti itfaiye arabası ile söndürmeye çalışıyor.

Yukarıda gördüğünüz bir antikor testi. Biz, kişinin corona olup olmadığını anlamak için önce antikorlara bakalım dedik sonra vaz geçip antijen bakılan PCR testine döndük. Yukarıda resmi olan antikor testinin elisa tipini antikor bakmak ve corona pasaportu vermek için kullanacağız. Resimdeki test bir antikor testi, yani virüs ile savaşı gösteren test.

covid19 art test

Ancak bir şey fark edildi; Yüzde 30 yanlış negatif sonuç veriyor. Neden? Sigara içen ve obez kişilerde test hep negatif çıktı. Tam olarak bilmiyoruz ama genetik polimorfizmi olan kişilerde de bunlar negatifti. Bu genetik polimorfizmi olan kişilerde, yukarıda belirtilen KIR molekülleri üreten immün sistem mi daha ön planda? Öyle ya immunglobulin G ve M ölçen testlerde niye çıkmıyor? Ya, o kişi corona ile daha karşılaşmadı ya da yalancı negatif dendiğine göre karşılaştı ve immün sistem bu kişilerde doğal öldürücü hücreler üstünden mi çalışıyor coronaya karşı? Bilim adamları hep sitokin fırtınası diyor. Genetikçiler ise KIR molekülleri vücuttaki en polimorfik sistemdir diyor. Ya, sigara, ve obezite bu poliformizmi yaratıyor ya da kişide genetik polimorfizm var ve içlerinde doğal olarak, obez ve sigara içenler de mi olacak? Bilmiyoruz.

Sonuç

Aşı ve ilaç için biomoleküler ve genetik çalışmalar halen devam ediyor. Bizim bilemediğimizi şu an bilen corona için, tam bir genetik bilimcisi dememek haksızlık olur gibi geliyor bana. En azından biz ondan daha çok şey bilinceye kadar.

UÇAR ÇALLİ – 23.04.2020

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.