CORONA’NIN KIRKI ÇIKTI MI ?

Lohusalıkla ilgili toplumumuzda yer etmiş çok sayıda adet var. Bunların bir kısmı hurafeden öteye geçemese de birçoğu annenin sağlığı açısından faydalı. Bu adetlerin başında da yeni doğum yapmış annenin ve bebeğinin 40 gün evden dışarı çıkmamaları geliyor.

Ölen insanın arkasından genellikle 40 gün yas tutulur. Hiçbir eğlenceye gidilmez, çoğunlukla evden dışarı bile çıkılmaz. Ölümden sonra burnun ya da çenenin düştüğü gün oluyor 40. gün.

kırık

Kırkı Çıktı mı?

Peki, Corona’nın kırkı var mı? Varsa çıktı mı? Çıkmadıysa ne zaman çıkar?

“Kırk katır mı, kırk satır mı?” “Kırk katır.” Sultan, bu cevabın ardından adamı katırların arkasına bağlatarak dört bir yana çektirmiş ve adam bu şekilde can vermiş. Bugün ise ”Kırk katır mı, kırk satır mı ?” deyimi, işin içinden çıkamadığımız durumlar için kullanılır.

Kızılderililer ve avcılar için ayak izleri çok önemlidir. Pandeminin ayak izlerine bakalım anlayabilmek için. İlk ayak izinde belli sayıda insanlar ölüyor. İkinci ayak izinde “covid dışı acillere müdahale edememe sonucu ölümler” var. Üçüncü ayak izinde, doğurabileceği kronik hastalıklar oluşuyor. Dördüncü ayak izinde ekonomik krizler, akıl ve ruh sağlığı hastalıkları, tükenmişlik sendromu gözüküyor ne yazık ki.

İnsanlar kırkı çıktı diye işe dönmeye, sokağa çıkmaya başladı bile. Kırk gün biraz ölümle ilgili bir şey. Kötü olan, yaşarken her gün ölmek, çok farklı gibi gözüküyor. Dünyadaki en ve ilk büyük salgın değil bu. “Teknoloji bu salgını getirdi.” diyen de var, “Önledi.” diyen de. “Kırk katır mı? Kırk satır mı? ya benzedi bu iş.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.