Blog

CORONA’NIN PARMAK İZİ VE YALAN MAKİNESİ

Parmak izi, parmakların son eklemi ve uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği iz. Parmak izi insan vücudunun doğal halinden yola çıkılarak bulunmuş ve bugün şahıs tespitinde çok sık kullanılan bir yöntemdir.

Parmak izi sistemleri nerelerde kullanılıyor?
Personel giriş çıkış kontrolünde,
Polis ve emniyet sistemlerinde,
Turnike sistemlerinde,
Bankalarda ve ATM’lerde,
Kamu kurum ve kuruluşlarında,
Eğitim kurumlarında.

Parmak izinin, Corona bağışıklığı olan kişilerin tespitinde ya da Corona risk analizlerinde ilerde çok daha farklı versiyonlarının hayata geçeceği olası görünmekdir. Bu iz, Corona’nın parmak izi olarak kullanılabilir.

parmak

Günümüzde Corona ile ilgili o kadar çok yayın var ki. Tam bir bilgi kirliliği yaşıyoruz; “Aşı bulundu. İlaç bulundu. Corona insan eli, Çin’de, Wuhan’daki bir merkezden kaçtı. Şu kadar kişi öldü. Hayır bunlar resmi veriler, gerçek sayı çok yüksek.” vb…

Corona’yı yalan makinesine bağlasak söyleyeceği tek şey “Benim ağzımdan böyle şeyler duydunuz mu?” olacak. Belki de “Benim hiç faydam yok mu? Doğa temizlenmeye başladı sayemde bakın.” diyebilir.

Yalan makinesinin temeli, yalan söyleyenlerin, nabız, tansiyon, nefes alma hızı, terleme miktarı, yüz mimikleri, ses tonu ve beyin aktivitelerinin normalden farklı olmasına dayanır. Bu teknikler üzerindeki çalışmalar günümüzde de devam etmektedir.

Coronaya Yakalanmak

Corona’ya yakalananlarda nabız ve tansiyonda değişiklikler, nefes darlığına bağlı solunum sayısında artma, ateşe bağlı terleme, yüz mimiklerinde değişme, ses tonu ve beyin aktivitelerinde değişmeler olmuyor mu? Hepsi oluyor. Corona “Bakın sizi, yalan makinesine bağladım. Yalan söylediğiniz çok belli.” derse ne olur? “Hayatımda tek bir yalan söylemedim.” diyen kaç kişi çıkar?

Dünyada hiçbir dini inanç bulamazsınız ki yalanı günah saymasın. Neden? Yalan niçin büyük günahlar içinde ifade ediliyor? Çünkü yalan, pek çok büyük günahı tetikleyebilecek potansiyele sahip bir günahtır. Diğer büyük günahlarsa kendi başına müstakil günahlardır. Ancak, “Yalan, neredeyse bütün büyük günahlarla irtibatlıdır.” derler. Ateist olmadığı halde “Ben atesistim.” diye insanları kandırmak için yalan söyleyen gördünüz mü hiç? Bir faydası yok çünkü. Dini kullanıp, çıkar için yalan söyleyen gördünüz mü peki?

Andersen’den masallar anlatılır çocuklara hep. Corona’dan masallar anlatılıyor ya bugünlerde bol bol. İlerde Andersen’den masalların yerini Corona’dan masallar alacak gibi görünüyor. “Bak yalan söylersen Corona Amca gelir sakın yalan söyleme..!” diye. Belki yalanı ilerde ortadan kaldırır bu Corona. O kadar zararı oldu ki bari bir faydası olsun.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.