CORONE

Corona virüsü ile olan isim benzerliği, beyin anatomisi, insana benzeyen canlı gibi zeki olması, yabancı dillerdeki etimolojik semantik yönüyle de benzerlik göstermesi nedeniyle Corone’lere haksızlık olmuyor mu?

Seattle’da yaşayan, dünyalar tatlısı bir küçük hanım Gabi, dört yaşından beri, evlerinin arka bahçesine, onlar için yiyecek bırakıyor. Coroneler için her şey yemek. Çöp, böcek, meyve farketmiyor. Onlar da ne bulurlarsa Gabi’ye getiriyorlar. Getirdikleri şeyler hediye niteliğinde ve küçük bir kız çocuğunun hoşlanabileceği herşey var..! Işıltılı boncuklar, küpeler, düğmeler, kalp şekilli objeler, hatta küçük legolar..!

Corone’lerle yapılan bilimsel deneyler herkesi hayretler içinde bıraktı. Gönüllü insanlardan oluşan bir gruba, yüzlerine takmaları için maskeler verildi ve maskeli kişiler de ellerinde içi doldurulmuş kuş ölüleri tutarak durdular. Coroneler, maskeli kişileri tehlike olarak hemen algıladılar ve maskeli kişiler ellerinde kuş ölüleri olmadan durduklarında onları hemen tanıdılar. Maskeli kişilerden hemen uzaklaştılar.

Tıpkı insanlar gibi, Corone’ler de ölüleri için yas tutarlar. Ölen dostlarının etrafında çember oluşturup son görevlerini yaparlar. Tek başına kalmış bir Corone gördüklerinde onu aralarına alıp, bakımını üstlenirler. Tehlikelere karşı birbirlerini uyarırlar ve korurlar. Tek eşliler. Üredikleri zaman bakımı ortak olarak üstlenirler. Aralarında konuşup, insanın bazı kelimelerini anlayıp, taklit bile edebiliyorlar. Birbirleri ile ayrı bir iletişim dilleri var. Anında, bu dil ile irtibata geçebiliyorlar. Ses taklit etme yeteneğiyle, 100 kelime ve 50 cümleden fazla hafıza yetenekleriyle, bu konuda birinci sıraya oturuyorlar.

Bir başka deneyde de herkesi şaşırttılar. İnce bir labaratuar tüpünün içine konan yiyecek masaya bırakıldı. Masada ayrıca ince bir tel de vardı. Bu canlı, uzanıp teli aldı, ucunu kanca şekline getirdi ve tüpe daldırdı. Kendisine saniyeler içinde yaptığı bu olta ile yiyeceğine kolay bir şekilde ulaşmıştı. Aynı deney başka birçok canlı üstünde de yapılmıştı. Fakat hiçbiri, bu deney sonunda tüpün içindeki yiyeceğe ulaşamamıştı.

Onlar malesef ‘minnoş’ kategorisinde olmadıkları için emoji bile olamıyorlar. Araştırma yapan yetkililer, 2018 yılında, sivrisineklerin bulaştırdığı gözlemlenen Batı Nil Virüsünün, ilk olarak Corone’lerde pozitif olduğunu söylediler. 2010 yılında Muş’un Varto İlçesi’ne Bağlı 1.132 nüfuslu, 150 haneli Karameşe Köyü’nde Hepatit B hastalığındaki artıştan da onlar sorumlu tutuldu.

corvus

Anadolu’da dilden dile anlatılan bir öykü de İbik Kadın’ın öyküsü. Köyde, İbik isimli kadın bağırmaya başlayınca ilk önce “İbik Kadın”ın hasta olan kocası, öldü zannedildi. Herkes panik halinde camdan bakarak durumu öğrenmeye çalıştı. İbik kadın pencereden omuzlarıyla birlikte kafasını sarkıtmış, düştü düşecek bir vaziyette yandaki ağacın dalına doğru sesleniyor, yalvarıyordu. İbik Kadın’nın çığlık ve yakarışları da artıyordu.
Küçük çocuk annesine ne olduğunu sorduğunda; “Oğlum onun varlığı uğursuzluk sayılır. O “İbik Kadın”ın bahçesinde şu an. Ahmet Ağa hasta olduğu için ölmesinden korkuyor. O yüzden, gitsin diye yalvarıyor, kovalamaya çalışıyor” diye cevapladı.

Adı çıkmış dokuza inmez sekize. Bu yüzden Corvuslar, soyadı değişikliği istiyor. Corona ile ismimiz karışırsa, işimiz iş diyorlar. Çok zeki olmak yetmiyor hayatta. Şansın da güzel olacak…

Bir Cevap Yazın