Blog

CORONOID BEBEK

Testisler normalde vücut ısısından 3-4 derece daha düşük ortamda bulunurlar. Vücut ısısının yükselmesi sperm üretimini bozar. Coronada ateş yükselince sperm üretimi düşer, ama geçici bir durumdur bu.

Corona virüsünün organlara ACE2 reseptörüne bağlanarak yerleştiğini, bu reseptörlerin testiste de bulunduğunu biliyoruz. Aslında HIV, HBV ya da Kabakulak virüsleri de testise yerleşebiliyordu. Özellikle Kabakulağın kısırlık yaptığını net biliyoruz.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika’nın bazı önde gelen sperm dondurma klinikleri, satışlarında yüzde 20 yükselme olduğunu belirtti. Corona virüsün “kısırlığa” neden olduğuna dair herhangi bir çalışma olmamasına rağmen, erkeklerin bu konuda endişe ettikleri belirtiliyor. New York’ta hizmet veren başka bir klinik ise başvuruların sadece erkeklerden gelmediğini ve kadınların da aynı kısırlık korkusunu yaşadığını vurgulayarak, yüzlerce Amerikalı erkeğin spermlerini dondurma kararı aldığını açıkladı. Niye?

Ovum, yani spermin döllediği kadın overi yani yumurtalığından salgıladığı yumurta 150 mikron, sperm 5 mikron, corona virüsü 0.1 mikrondur.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Corona virüsü cinsel yolla bulaşabilir. Prezervatif kullanmak bu hastalar için önemli bir önleyici olabilir. Salgı ve kan haricinde, iyileşen bir hastanın spermi de diğerlerini etkileyebilir. Pekii asıl sorun virüsün over ve testisleri etkileyip kısırlık yapması ya da cinsel yol ile bulaşması mı? Tabiiki asıl korkutan bu değil…

Corona virüsünün spermde şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü, Ebola ve Zika virüsleri de hastalar iyileştikten aylar sonra spermde bulunabiliyordu. Birçok virüs erkek üreme sisteminde yaşayabiliyor.

Sperm baş ve kuyruk kısmı ile 5 mikron. Ama ovum, Corona virüsün 1500 katı büyüklükte. Corona pozitif annede Corona, plasenta yani ana rahminde embriyoyu besleyen kanalı geçemedi. Tamam da döllenecek ovuma, o, xx kromozomuna girip DNA yapısını bozduğunu düşünelim. Sağlıklı bir spermin de onu döllediğini. Ne olur?

“Çoğalır, sonra o ovum döllense bile tutmaz düşük olur” diyebilirsiniz. Pekii ovuma değil de onu üreten overe yani yumurtalığa girip onun üreteceği ovumun DNA sını bozabilir mi? Hücre DNA sı RNA yı kalıp gibi görür, o kalıba döker üretimini. Corona, ki bir RNA, hücre RNA sı yerine bana dök üretimi, ben kalıbınım artık demiyor mu? Genetik bozukluğu olan çocuklar doğmuyor mu? Corona geçiren bir insandaki uzak sonuçları biliyor muyuz? Bilmiyoruz. Sonuç olarak “Coronoid Bebekler” doğar mı, doğar. Nasıl olur bu Coronoid Bebekler, doğarsa? Bilemem. Kim bilir, kim inanır? Siz cevap verin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.