koruyucu donanım

COVİD-19 VE KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM KULLANIMI

Covid-19’dan korunma amaçlı kullanılan her türlü malzeme ve ekipmanın kurallara mümkün olduğunca uygun ve etkin bir şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir. En sık kullanılan materyallerle ilgili en temel kurallar şunlardır.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

ELDİVEN

Eldiven sadece kullan-at diye tarif edebileceğimiz sınırlı bir sürede kullanılması gereken bir koruyucu ekipmandır. Virüslere karşı tam koruma sağlamaz. El dezenfektanları eldivenin temizliği için kullanıldığında yeteri kadar etkili degildir. Kullanması gerekenler şöyle özetlenebilir:

  • Ateş ölçümü yapan personeller(ölçüm sırasında)
  • Her türlü atığı toplamak ve boşaltmakla sorumlu olan personeller(işlem sırasında)
  • Temizlik personelleri(temizlik yaparken)
  • Yemekhane personelleri(Hazırlık ve dağıtım sırasında)
  • Gözle görülür bir kirlenme olan ya da kirli olduğu bilinen yüzeylere temas edileceği zaman

Yukarıda sayılan durumlar dışında eldiven kullanımı genellikle önerilmemektedir. Eldiven kullanımı yalancı bir güvenlik hissi vererek, bulaşıcılığın artmasına yol açabilir. Kullan-at şeklinde ya da el yıkama sıklığında(bunu sağlamak çok daha zordur) kullanımı dışında, el yıkamanın yerine kullanılmamalıdır. Ellerimizi dezenfekte ettiğimiz ürünler, eldivenlere aynı oranda etkili değildir. Kullanması gereken personellerin de aşağıdaki kurallara uyarak kullanması gerekmektedir.

Eldiven Kullanma Kuralları

1) Eldiveni takmadan önce eller doğru bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Mümkünse su ve sabunla yıkanmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda uygun bir el dezenfektanı kullanılmalıdır (Bkz. EL HİJYENİ)

2) Kullanılan eldivenle(temizlik ve atık taşınması işlemlerinde) temiz yüzeylere dokunulmamasına özen gösterilmeli, işlemin süresine ve yer değiştirme sıklığına göre eldivenlerin de değiştirilmesine dikkat edilmelidir. İşlem sırasında eller yüz, göz ve ağız bölgesine götürülmemelidir.

3) Eldivenler yavaşça, nazik hareketlerle çıkarılmalı(üzerindeki zararlı virüs, bakteri gibi canlıların ve maddelerin etrafa saçılmasını önlemek için) ve maske, eldiven, mendil gibi Covid-19’dan korunmak için kullanılan tek kullanımlık atıklar için ayrılmış, ayrı bir atık kutusuna atılmalıdır.

4) Eldivenler çıkarıldıktan sonra eller tekrar doğru bir şekilde dezenfekte edilmelidir.

koruyucu donanım

MASKE

Maske kullanımı işyerlerinde zorunluluk haline getirilmiştir. Maske kullanımı işletmelerde daha çok, hasta olan insanların sağlıklı insanlara bulaştırmasının önlenmesi amacıyla önerilmektedir. Bilindiği gibi hastalık belirtileri gösteren insanlar kadar olmamakla birlikte; hastalığı taşımasına rağmen, şikayeti olmayan insanlar da etraflarına bu hastalığı bulaştırabilmektedir. Dolayısıyla maske kullanımı işyerlerinde tüm çalışanlar için zorunluluk haline getirilmiştir. Cerrahi maske kullanımı ideal olsa da, süreç içerisin de, bez maskelerin de uygun şekilde ve şartlarda kullanımı uygun görülmüştür. Sağlık Bakanlığı internet sitesinde konuyla ilgili(doğru maske kullanımı bez maske kullanımı ve evde bez maskenin nasıl yapılacağı vb.)eğitici video ve görsel dökümanlar mevcuttur. Biz de bunları ayrıca telefon yoluyla çalışanlarımıza iletilmek üzere sizlere iletmiş olacağız. Maske kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.

1) Maske takmadan önce eller doğru bir şekilde dezenfekte edilmelidir.

2) Maskenin kenarındaki lastik/ip kısımlarından tutarak, önündeki bez kısma dokunmadan, ağız ve burun bölgesine yerleştirilmelidir.

3) Maskenin katlı kısmının dışa bakmasına dikkat edilmelidir. Metal bir şeridi varsa; bu metal kısmın üstte olmasına dikkat edilmelidir ve bu kısım burun bölgesine oturtulmalıdır.

4) Maske ağız, burun ve çene bölgesini tam olarak kapatacak şekilde takılmalıdır.

5) Maske çıkarıldığın da tekrar kullanılmaması gerekmektedir. Maskenin ön bölgesine dokunulmamalıdır.  Bu şekilde kullanmak, hem kendi sağlığımız hem de çevremizdeki insanların sağlığı açısından oldukça risklidir. Maskenin ön tarafına dokunulursa eller doğru bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Maskenin çene bölgesine indirilmesinden kaçınılmalıdır.

6) Maske nemlendiğinde, yırtıldığında, görünür şekilde kirlendiğinde yenisiyle değiştirilmelidir. (en az 4 saatte 1)

7) Maske çıkartılırken ön bölgesine dokunulmamalı, iple sabitlenen bir maskeyse önce üst ip çözülmeli ve maske ayrı bir atık kutusuna(Sadece Covid-19’dan korunma amaçlı kullanılan malzemelerin atılması için belirlenmiş olan) atılmalıdır.

8) Maske çıkarıldıktan sonra eller doğru bir şekilde dezenfekte edilmelidir.

NOT: Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı internet sitesindeki eğitici video ve diğer görsel dökümanlar ayrıca incelenmesini tavsiye ederiz. Dikkat edilmesi gereken çok fazla konu olsa da, bu konuda en üst düzeyde hassasiyet gösterilmelidir.

YÜZ SİPERLİĞİ VEYA TAM KORUYUCU GÖZLÜK

Her 2 donanım da tüm personellere önerilmektedir ve maske ile birlikte kullanılmalıdır. Yüz siperliği gözlerin yani sıra ağız ve burun bölgesini de belli oranda koruduğu için, tam koruyucu gözlüğe göre ön plana çıkmakla beraber; tam koruyucu gözlüğün de başka avantajları vardır. Bununla birlikte kanaatimizce Yüz Siperliği çoğu durumda daha etkin ve kullanışlıdır ve tam koruyucu gözlüğe tercih edilmelidir.(Özellikle güvenlik görevlileri gibi çok sayıda insanla direk temas eden çalışanlar için). Aşağıda belirtilen personeller mutlaka kullanmalıdır

a) Ateş ölçümü yapan personeller(ölçüm sırasında) ve Güvenlik Görevlileri.

b) Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı durumlarda

c) İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, haklarında sokağa çıkma yasağı tedbiri uygulanmamasına rağmen; risk grubunda olan çalışanlar (Bkz. COVİD-19 VE KRONİK HASTALIKLAR – RİSK GRUPLARI)

Alınacak malzeme seçilirken mümkün olduğunca yapılan işi zorlaştırmayacak özellikte ürünler tercih edilmelidir.(Buğu oluşmasını engelleme vb.) Bu donanımlar kullanıldığında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

1) Eğer tek kullanımlık değilse dezenfeksiyonları sık aralıklarla yapılmalıdır. Dezenfeksiyonda kullanılacak malzeme için mümkünse üretici firmadan yazılı bir öneri alınmalıdır. Ayrıca Ekte sunmuş olduğumuz ilgili broşürü(SB-1.PDF MADDE 10-13) inceleyebilirsiniz.

2) Bu malzemeler gün içinde ve sonunda çıkarıldığında ortak kullanım alanlarına bırakılmamalıdır. Çıkarıldıklarında ve bu malzemelerin iç ve dış yüzeylerine temas edildiğinde eller doğru bir şekilde dezenfekte edilmelidir.

DR. YUNUS ABDULKADİR KALAÇA

İŞ YERİ HEKİMİ – BAŞARI OSGB

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.