İşyerinden Sağlık Kuruluşuna Covid-19 Şüphesiyle Personel Transferi

Covid-19’da en sık görülen belirtiler,  ateş, öksürük, nefes darlığı başta olmak üzere titreme, halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut ağrıları gibi solunum yolu hastalığı belirtileri ile ishal, mide bulantısı/kusma gibi belirtilerdir. Bununla birlikte nadiren de olsa başka şikayetlerle de kendini gösterebilmektedir. Bu bilgiler ışığında, bir şikayeti olan ve Covid-19 şüphesiyle bir sağlık kuruluşuna yönlendirilecek personel ya da ziyaretçilerin transferinde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

Şüpheli Personel Transferi

a) Personelin genel durumu iyi değilse, solunum sıkıntısı ya da bilinç bozukluğu gibi bir durumu varsa 112 aranmalı, ambulansı beklemek hastaneye ulaşmayı geciktirecekse 112’den de onay alarak bir araçla transfer sağlanmalıdır.

b) Personelin genel durumu iyiyse, solunum sıkıntısı ya da bilinç bozukluğu gibi bir durumu yoksa işletmeye ait bir araçla transferi planlanmalıdır.

c) Transfer mümkünse hemen sağlanmalı, bunun sağlanamadığı durumlar için olası enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla oluşturulmuş bir İZOLASYON ODASI/ALANI oluşturulmalıdır. Bu alan sadece bu amaçla kullanılmalı ve her kullanımdan sonra hemen dezenfekte edilmelidir.

covid19 vakaa yönetim

d) İzolasyon odasına alınan personelin, eğer tuvalet ya da banyoyu kullanması gerekiyorsa, mümkünse kullanacağı yer belirlenmeli, ve bu alanlar da kullanımdan sonra dezenfekte edilmelidir. Çalışanın kullandığı ekipmanlar ve tek kullanımlık olmayan tüm malzemeler ile çalıştığı bölümün de dezenfeksiyonu ayrıca yapılmalı, diğer çalışanların bu materyallere (ekipman, elbise, kişisel eşya vb.) dezenfekte edilmeden teması engellenmelidir.

e) Transferi sağlanan çalışan araçta sağ arka koltuğa oturmalı ve şoför de maske takmalıdır. Özellikle gidilecek mesafe uzunsa, aracın camları mümkün olduğunca açılarak havalandırılmalı ve araç içindekiler mümkün olduğunca konuşmaktan kaçınmalıdır. (Damlacık yoluyla bulaş ihtimalini azaltmak için)

f) Sağlık kuruluşuna transferi sağlanan çalışanın sağlık durumu takip edilmeli, kendisine Covid-19 testi yapılıp yapılmadığı ayrıca sorulmalı ve test yapıldıysa işe gelmemesi konusunda uyarılmalıdır.

Test Yapıldıysa

  • Test yapıldıysa; testin sonucu beklenmeden, temas ettiği kişiler belirlenmeli ve testin pozitif çıkma ihtimaline göre planlama yapılmalıdır. Test negatif çıksa dahi çalışan bilgi vermeli ve onay almadan işe gelmemelidir. (14 Gün İzolasyon ŞART!)

Çalışan İzolasyonu >>>

COVID Vakaalarının İşe Dönüşleri >>>

NOT: Tüm bu süreçte, hastalık şüphesiyle transferi sağlanan çalışana yapılan uygulama ve uyarıların nedeni anlatılmalı ve psikolojik olarak etkilenmemesi için gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilmelidir.

DR. YUNUS ABDULKADİR KALAÇA

İŞ YERİ HEKİMİ – BAŞARI OSGB

İşyerinden Sağlık Kuruluşuna Covid-19 Şüphesiyle Personel Transferi” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.