COVİD-19 VE KRONİK HASTALIKLAR

Bilindiği gibi Covid-19 açısından belli kronik hastalıklara sahip olanlar, bazı ilaçları kullananlar ve ileri yaşlı insanlar (60-65 yaştan fazla) diğer insanlara göre daha fazla risk altındadır. Bu riskin derecesi de tabi ki kronik hastalıkların sayısına ve derecesine, kullandığı ilaçların dozuna ve yaşın artışına göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle aşağıda belirtilen durumlardaki personellerin, sokağa çıkmaları(dolayısıyla işyerine gelmeleri ve çalışmaları) kısıtlanmıştır. Bu durumlar şunlardır:

 • 65 Yaş ve Üzeri
 • Bağışıklık Sistemi Düşük
 • Kronik Akciğer Hastalığı
 • Astım
 • KOAH
 • Kalp/Damar Hastalığı
 • Kronik Böbrek Hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Kronik Karaciğer Hastalığı
 • Bağışıklık Sistemini Bozan İlaçları Kullananlar

Ayrıca Diyabet bağışıklık sistemini düşüren bir hastalık olduğu ve Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberinde de riski artıran hastalıklar arasında açıkça belirtildiği için bu gruplar arasında sayılmalıdır.

Kronik Hastaların tespiti hakkında yazdığımız yazımıza bir göz atınız. >>>

Bunun yanında başka hastalıklar ve durumlar da bu grubun içerisinde yer almakla beraber, genel bir ifadeyle belirtilmiştir. (Bağışıklık Sistemi Düşük, Bağışıklık Sistemini Bozan İlaçları Kullananlar) Ayrıca bu kişilerin hastalıklarını nasıl belgeleyecekleri ile ilgili bir karar verilmemiştir.

hastalık

Dolayısıyla personeller bu durumla ilgili bilgilendirilmeli, beyanları ve sunacakları her türlü belge üzerinden durumları ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Sağlık raporlarında kronik hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar ile ilgili bilgiler mevcut ise de; sonradan ortaya çıkan yeni bir durum olması ya da başka bir sebeple, güncel durumla ilgili bu bilgiye dayanarak karar verilmesi doğru olmayabilir.

Kronik Hastalıkların Tespiti

Bu nedenle çalışanların son durumları için rızaları alınarak, kronik hastalıklarının olup olmadığının sorulmasını, ayrıca aşağıdaki soruların sorulması yoluyla son durumlarının netleştirilmesini ve bizim de görüşümüz alınarak karar verilmesini tavsiye ediyoruz.

 • Düzenli olarak ilaç kullanmayı gerektiren bir hastalığınız var mı? Varsa nedir?
 • Düzenli olarak kontrole gitmeyi gerektiren bir hastalığınız var mı? Varsa nedir?
 • Geçirdiğiniz ameliyat var mı? Varsa nedir?
 • Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar var mı? Varsa nedir?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen durumlarda, sokağa çıkma yasağı uygulanması kararı alınan çalışanlar, dolayısıyla işyerine de gelmemeli ve çalışmamalıdır.

Bu konuda herhangi bir tıbbi yoruma izin verilmemiştir.

Diğer Hassas Gruplar

Bu gruplar içinde sayılmamakla beraber 65 yaştan küçük olmakla beraber, ileri yaşlı çalışanlar(özellikle 60 yaş üstü), gebeler ve başka kronik hastalıkları olanlar ayrıca korunmalıdır. Kendileriyle de ayrıca konuşulmalı, talepleri varsa dinlenmeli ve alınan önlemler konusunda ayrıca bilgilendirilerek rahatlatılmalıdır. Bu çalışanlarla ilgili yapılabileceklerin bazıları aşağıda sıralanmıştır.

a) Maske ile birlikte tam koruyucu gözlük/yüz siperliği verilmesi

b) Sağlık durumlarının yakından gözlemlenmesi

    b.1) 2 saatte 1 ateşlerinin ölçülmesi

    b.2) Ateş ölçümünde üst sınırın 37,5°C kabul edilmesi

    b.3) Gün içinde, herhangi bir sağlık şikayetlerinin olup olmadığının daha sık sorulması

 c) Mümkün olduğunca izin kullandırılması

 d) Yemek ve dinlenme saatlerinde daha az insanla bir arada bulunabilecekleri şekilde, ayrı bir düzenleme yapılması. Mümkünse diğer çalışanlardan önce yemeğe çıkması ve daha az kişiden oluşan bir grupla birlikte yemek yemesi vb.)

  e) Çalışma gün ya da saatinin azaltılması

  f) Mümkünse evden çalışmalarının sağlanması

NOT: Ayrıca belirtmek gerekir ki, süreç içerisinde yeni bilgiler gelmekte, bazı bilgiler değişmekte, yeni kararlar alınmaktadır. Dolayısıyla yapılan her bilgilendirme gibi, bu konularla ilgili de önümüzdeki günlerde farklı değerlendirmeler yapılması muhtemeldir. Bu yüzden özellikle ilgili kurumların duyuruları ve tarafımızca yapılan bilgilendirmeler sürekli takip edilmelidir.

DR. YUNUS ABDULKADİR KALAÇA – İŞ YERİ HEKİMİ – BAŞARI OSGB

COVİD-19 VE KRONİK HASTALIKLAR” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.