merak edilen

COVID19 ile ilgili Merak Edilen Soruları Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cevapladı

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, düzenlediği pandemi seminerinde konuk ettiği bilim insanları aracılığıyla, koronavirüs aşıları konusunda merak edilen sorulara açıklama getirildi.

Youtube üzerinden seminer hakkında Cumhuriyet Gazetesinin haberini paylaşıyoruz:

sağlık bilimleri enstitüsü

İŞTE MERAK EDiLEN SORULAR

TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİYE AŞI YAPILDI?

Türkiye’de 10 bin 32 kişiye 17 bin 105 doz aşı uygulandı. Bunlardan 997 kişide toplam 1855 advers olay (yan etki) görüldü. Bunların içinde sadece 1 tanesinde anaflaksi (alerjik reaksiyon) benzeri bir tablo vardı. O kişi bir gece hastanede yattı ve taburcu edildi. Onun dışındaki 1855 olay baş ağrısı, kol ağrısı gibi beklenebilir etkilerdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova

FAZ 3 BİTMEDEN İZİN NEDEN?

ClinicalTrials.gov adresine göre BionTech aşısının faz çalışmalarının bitirme tarihi olarak 30 Temmuz 2021 deniyor. Tamamının bitmesine 27 Ocak 2023 diyor. Sinovac aşısı için nihai tamamlanma Ekim 2021 deniyor. Yani ikisinin de faz 3 çalışmaları tamamlanmamış durumda. Bu nedenle bu konuda ikisinin bir farkı yok.

İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağız Üresin

Aşılar nasıl hızlı üretildi ?

Bu süreci asıl hızlandıran Rolling Review. Bunun tanımı, klinik deneyde elde edilen verilerin, deney sonunda değil de veriler geldikçe devamlı Avrupa İlaç Ajansı’na aktarılarak incelemeye tutulmasıdır. Halk sağlığını içeren acil durumda, yararı riskten üstün tutan bir veri varsa, onay verilir deniyor.

İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yağız Üresin

MRNA AŞISI NE KADAR ETKİLİ?

BionTech aşısında bütün yaş grupları için yüzde 95 gibi bir etkinlik bildirildi. Güvenlik oranı da yüzde 90 ve 97 aralığında. 55 yaş üstüne yüzde 93.7, 65 yaş üstüne 94.7 olarak bildirildi. 12. günden sonra BionTech’in aşısının koruyuculuğunun başladığı görülüyor. BionTech aşısında en fazla kolda ağrı görülmüş. 2. dozdan sonra da yüzde 50 gibi kırıklık hissi yapmış.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz:

YENİ GÖNÜLLÜLER ARANACAK MI?

Bizdeki faz 3 çalışması sonlanmak üzere. TİTCK’den yeni gönüllü almamamız gerektiğini söyleyen bir yazı aldık. Yeni gönüllü kaydetmeyeceğiz, verilerimizi analiz etmeye başlayacağız. Sağlık Bakanlığı aşılamaya başladığında biz de plesebo (boş aşı) kolundakilere aşı uygulamaya başlayacağız” dedi. Endonezya’nın acil kullanım onayı verdiğini açıklayan Akova, “Bu aşı 29 Haziran’da Çin’de acil kullanım onayı aldı. Çin’de 390 binden fazla kişiye 633 binden fazla aşı yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova

AŞI OLUP DA COVİD-19’A YAKALANANLAR VAR MI?

1322 kişi 2. doz aşısını olmuş ve bunun üzerinden 14 gün geçmiş. Bunlar içinde toplam 29 kişi pozitif çıkmış. Bunların 26’sı plasebo (boş aşı), 3’ü de aşı grubunda. Bu 3 kişi de son derece hafif bir tablo içindeydi. Boş aşı yapılan 26 kişiden 6’sı ciddi hastalık geçirdi. 1 tanesi entübe edildi. Ama yaşamını yitiren olmadı. Aşı etkinliği yüzde 91.25. Hangi aşının daha etkili olduğuna dair elimizde bir kanıt yok. Etkililik ne kadar sürecek, aşı tekrarı gerekecek mi, bunu henüz bilmiyoruz. Aşılar bulaşmayı önleyecek mi, bunları da henüz bilemiyoruz. Beklenmeyen etkiler ne, bilemiyoruz.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova

COVID19 ile ilgili merak edilen sorular için yapılan semineri buradan izleyebilirsiniz:

COVID19 ile ilgili sayfamıza göz atın…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.