covid normalleşme

Normalleşme Döneminde İşe Dönüşler

Normalleşme başladı. Yapılan test sayısına göre tespit edilen vakaa sayılarının azalıyor olması ve iyileşen vakaa sayılarının yeni tespit edilen vakaa sayılarını katlamaya başlaması artık normalleşme sürecinin de yaklaştığını işaret ediyor. Bilim Kurulumuzun rehberliğinde rehavete kapılmadan, tüm kurallara uyarak artık normal hayatımıza dönmeye başlamayı umut ediyoruz.

Normalleşme dönemine doğru giderken, ekonomik anlamda sekteye uğrayan iş hayatı da yavaş yavaş canlanmaya başlıyor. Bunu tekrar açıldığı duyurulan fabrikalarımızdan, çalışmaya başlayan işçilerimizden, baharın gelişinden ve güneşin içimizi daha çok ısıttığını hissediyor olmamızdan anlıyoruz.

Bu sessiz sedasız, hareketsiz geçen günlerin ardından, işine kavuşma heyecanıyla koşacak bir çok çalışan biz işyeri hekimleri açısından oldukça önemli bir durum arz etmektedir. İşe dört kolla sarılmayı bekleyen bu kitle, verdiği bu uzun arada, sadece evinde oturmuş bile olsa, toplu çalışılan alana girmeden önce bulaşıcı bir hastalığın sebebiyet verdiği bu aradan sonra, bir sağlık gözetiminden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu belki tam bir muayene olmayabilir ancak şu form kullanarak karşılıklı anamnez alma suretiyle tamamlanabilecek bir prosedür oluşturulabilir.

Normalleşme Sonrası COVID19 İşe Dönüş Formları

Bu formları doldururken, hasta çemberlerine dikkat etmek gerekir. Yani çalışanın teması ve temaslının temaslısını da dikkate alarak değerlendirme yapmak gerekir. Bu noktada Dr. Zehra Hanım‘ın formu çok daha detaylı bir formdur.

Hasta Çemberleri hakkında Dr. İlker ALTUNER‘in şu videosunu izlemenizi öneririm:

COVID19 Vakaalarının işe dönüş süreci ile ilgili yapılan toplantımızın özetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM – 04/05/2020

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.