COVID19 + Çalışanın İşe Dönüşü

Covid19lu işe dönüş nasıl olur? Covid19 hastası işe ne zaman döner? Covid19 hastası çalışabilir mi? İşe dönerken neler yapmak lazım?

Covid19 hastalığı artık işyerlerimizde yavaş yavaş görülmeye başlanmıştır. Bu hastalık riski nedeniyle alınması gereken önlemlere daha önceki yazılarımızda değinmiş, işyerimizde Covid19 pozitif bir çalışan çıkması durumunda neler yapılması gerektiğini bir kaç meslektaşımızın (Dr. İlker Can, Dr. Zehra, Dr. İlker, Dr. Fatih) bakış açılarıyla anlatmaya çalışmıştık. Böyle bir durumda çalışanların nasıl izole edilmesi gerektiğini de ayrıca belirtmiştik.

İş Sağlığı Açısından COVID+ Çalışanların İşe Dönüş Süreci Nasıl Olmalıdır? >>>

Covid 19 iş kazası mı? Meslek Hastalığı mı? >>>

covidtoplanti

Artık COVID19 İşyerlerimizde!

Ülkemizde ilk çıktığı günden bu yana COVID19 tanısı alan hastalar gibi çalışanlar arasında da COVID19 çıkmaya başlamış ve zaman içinde tedavi süreçleri de şekil almaya başlamıştır. Sağlık kurumlarından taburcu olduklarını öğrendiğimiz her vakaa ülke olarak bizleri mutlu ediyor.

Bakanlık tedavi prosedürü gibi taburculuk işlemleri içinde süreçleri belirleyerek son rehberlerde artık yayınlamaya başlamıştır.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

COVID19 + Çalışanın İşe Dönüş Prosedürü

Güncel haliyle şu anda, COVID19 testi pozitif olarak geldiği resmi olarak belgelenmiş hastalardan;

Hastane takipliler, belirli kriterleri sağladıkları takdirde evlerinde izole olmak şartıyla taburcu edilmektedirler.

Bu hastalar evde kaldıkları süre boyunca Aile Hekimleri tarafından takip edilmektedirler.

Aile Hekimleri hastaların takibini sisteme girerek izlemektedirler. Sistemde takip süresi dolan hastalar ise yeniden Aile Hekimleri tarafından değerlendirilerek (?) iyileştiği yönündeki karar ile izolasyon süreci sonlandırılmaktadır.

İzolasyonu sonlandırılmış vatandaşlarımızdan çalışacak olanlar, izolasyon sürecinin bittiğine dair bir belgeyle işyerlerine gelirler ve işyeri hekimi tarafından değerlendirildikten sonra “MASKE İLE” çalışmaya başlayabilirler.

İşyeri hekiminin bulunmadığı yerlerde işveren kendisi çalışanı çalıştırmaya başlatabilir.

Sağlık Bakanlığımızın öngördüğü işe dönüş süreci bu şekildedir. Konu hakkında yorum, görüş ve önerilerinizi; farklı uygulama tekliflerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Dr. Fatih Hakan ÇAM – Güncelleme: 14.04.2020

COVID19 + Çalışanın İşe Dönüşü” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.