DOGON

Bu kabile, dünyada ilk kez 1935 yılında keşfedildi. Afrika’nın Mali Cumhuriyeti’nde yaşayan Dogon Kabilesi dünyanın en ilginç kabilesi olarak biliniyor. 250 bin kişilik yüksek bir nüfusa sahip bu kabileyi ilginç kılan özellikse astronomi hakkındaki bilgileri… Öyle ki, bilim insanları Dogon’ların binlerce yıl önce ortaya attığı düşünceleri yeni yeni keşfediyorlar.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hatta dünyanın güneş etrafında döndüğünü, ayın dünya etrafında döndüğünü, Satürn’ün halkalarını, Jüpiter’in uydularını ve Sirius’un aslında tek bir yıldız olmayıp A, B ve C olarak üçlü bir sistem oluşturduğunu bile biliyorlar. Sirius C 1995 yılında keşfedildi. Sen nasıl bilirsin bunu Dogon? Halen medeniyetten çok uzak yaşıyorken.

Nommo gemisini anlatışları çok ilginç. Kuşaktan kuşağa aktarılan Dogon geleneğine göre, bu gemi, insan soyunun birer imalat olan atalarını içermektedir. Fakat atalar gemiye insan formunda değil tohum halinde koyulmuşlardır. Geminin Dünya’ya yolculuğu boyunca, embriyolar, insan cenininin ana rahminde geçirdiği oluşum evrelerini andıran çeşitli dönüşüm evreleri geçirirler ve gemi yeryüzüne indiğinde, gemiden insan biçimine gelmiş olarak çıkarlar.

Hayat uzaydan mı geldi?

Yapılan incelemelerde Ay’ın bundan 400 milyon yıl önce ağır bir göktaşı bombardımanına maruz kaldığı ortaya çıktı. Ayın burnunun dibindeki Dünya’nın aynı bombardımandan etkilenmemesi mümkün değil diyor bilim insanları.

Meteor hareketlerinde 400 milyon yıl önceki artış yeryüzündeki Kambriyen Çağı ile aynı zamana rastlıyor. Bu çağda yeryüzünde ansızın birçok yaşam biçimleri ortaya çıktı. Balıklar, kuşlar ve insanın ataları konumundaki canlılar hep bu çağda yeryüzünde görülmeye başlandı. Çoğu insan yeryüzüne düşen meteorların yıkıma neden olduğunu düşünmekte. Oysa bu çarpmalar hayatın çeşitlilik kazanmasına, renklenmesine de neden olmuş olabilir.

Mory Kante, 1987 yılında seslendirdiği “Yeke Yeke” adlı şarkısıyla uluslararası alanda tanınmıştı. Afrika müziğinin dünya çapında tanınmasında büyük katkısı olan ve Yeke Yeke şarkısı milyarlarca insan tarafından bilinen Dogon Kabilesi mensubu sanatçı Mory Kante hayatını 2020 Mayıs ayı başında kaybetti.

Ye ke Ye ke, DOGON dilinde söylenen bir şarkıdır.

İnsanın aklına “Virüs de uzaydan gelebilir mi?” sorusu geliyor. 1918-19 yıllarında Dünya’yı kasıp kavuran grip salgının Boston’da ve Bombay’da aynı günde başladığı bilgisi üzerine, konuyu araştırmaya başlayan iki bilim insanı 1761 yılından bu yana yaşanan tüm salgınlarda Güneş lekelerinin aktiviteleri ile enteresan bir paralellik olduğuna dikkat çekiyorlar.

Virüs taşıyan ve kuyrukluyıldız kaynaklı toz taneciklerinin atmosferin üst tabakalarında asılı olduğunu ve Güneş’te meydana gelen lekeler ve patlamaların neden olduğu enerji boşalımları ile yeryüzüne inerek hastalığın yayılmasına yol açtığını iddia ediyor bu bilim insanları. Grip salgınlarının 11 yıllık Güneş lekesi periyotlarına paralel yayılması bu görüşü destekler nitelikte.

Dogon’lular çok yakın bir zaman içinde Kuzey uygarlığının ve beyaz adamın yaptıklarını fazlası ile ödeyeceğini, büyük depremler yaşayacağımızı ve Güneş’in, Ay’ın ve rüzgarın, yarattığımız çürümüşlük, sevgisizlik ve tabiattaki hayvanlara saygısızlıktan dolayı hızla yok olacağını söylemişlerdi. Salgın hastalıktan bahsetmiyorlar. Mali’de Corona’dan ölümler başladı. Dogonlar etkilenir mi? İzole yaşıyorlar. Maskeleride var. Sanmıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.