el yıkama

EL HİJYENİ

Öncelikle işletmede yeteri kadar el dezenfektanı bulunması konusunda tedbirler alınmalı, stoklar kontrol edilmeli ve malzeme tedarik süresi ile her gün değişebilen şartlar göz önüne alınarak; herhangi bir malzeme eksikliği yaşanmaması açısından gerekli tedbirler alınmalıdır.

Ayrıca hijyen malzemelerinin konulduğu yerler günlük olarak kontrol edilmeli, çalışanlardan bu konuda destek istenmeli ve işletmenin tüm alanlarında, hijyen malzemelerinin sürekli olarak yeteri miktarda bulunması sağlanmalıdır. El hijyeni konusunda ideal olan ellerin su ve sabunla doğru bir şekilde yıkanmasıdır. Ellerin nasıl yıkanması gerektiği konusunda daha önce paylaşılan görseller dışında, mesaj yoluyla da bilgilendirici video ve görsel materyalleri paylaşmış olacağız.

Ayrıca sizlerin de bu konuda Sağlık Bakanlığı internet sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. Kısaca özetlemek gerekirse;

El yıkamada dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır:

 1. El yıkama öncesinde yüzük ve saat gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır.
 2. Eller su altında ıslatıldıktan sonra sabun alınmalı iyice köpürtülmelidir.
 3. Sonrasında bilekler, ellerin içi ve sırtı parmak araları, başparmak, tırnakların kenar ve uçları iyice ovalanarak sabunun elin tüm yüzeylerine etki etmesi sağlanmalıdır (15-20 saniye).
 4. Eller su altında iyice durulanmalı ve bileklerden başlayarak kağıt havlu ile kurulanmalıdır.
 5. Musluk aynı kağıt havlu ile kapatılmalıdır.

*** Eğer ellerde görünür bir kirlenme yoksa, su ve sabunla yıkama imkanı bulunmuyorsa eller uygun bir el dezenfektanı ile dezenfekte edilmelidir. El dezenfektanı olarak %70 etil alkol içeren, alkol bazlı bir el dezenfektanı ya da 80°C’lik kolonya kullanılabilir.

el yıkama

Ellerin bu ürünlerle DEZENFEKSİYONunda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 1. Avuç içine yeteri kadar(bir fındığın büyüklüğü/hacmi kadar) el dezenfektanı alınmalıdır.
 2. Eğer el dezenfektanı kapaklı bir şişenin içerisindeyse önce kapağı kapatılmalıdır(eğer ellerimizi dezenfekte ettikten sonra kapağı kapatırsak, kapaktaki olası mikroorganizmalarla elimizi tekrar bulaştırmış oluruz)
 3. Eller aynı el yıkamada olduğu gibi ovalanmalıdır.(en az15-20 sn.-mümkünse kuruyana kadar)

*** Ellerin şüpheli her temastan sonra yıkanması gerekmekle birlikte, aşağıdaki durumlarda yıkanmasına ayrıca dikkat edilmelidir.

 •   Yemek hazırlamadan ve yemeden önce ve sonra
 •   Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra
 •   Diş, ağız, yüz ve göz temizliğinden önce
 •   Burun temizliğinden, öksürdükten ve hapşırdıktan sonra
 •   Çöplere, bozulmuş gıdalara, pişmemiş gıdalara temas ettikten sonra
 •   Toplu taşıma araçlarını kullandıktan, hayvanlara temas ettikten sonra
 •   Eller görünür şekilde kirlendiğinde, eve/işyerine/servise girişte
 •   Maske, eldiven, takmadan önce ve çıkardıktan sonra

NOT: Daha önce belirtildiği gibi eldiven kullanmak el dezenfeksiyonunun yerine kullanılamaz. Eldivenler virüslere karşı tam bir koruma sağlamaz. Ellerimizi dezenfekte etmek için kullandığımız ürünler, eldivenlere yeterince etki etmez.

Yukarıda sayılan durumlar dışında, işletmede sık sık eller dezenfekte edilmelidir ve eller mümkün olduğunca ağız, burun, göz bölgesine götürülmemelidir.

DR. YUNUS ABDULKADİR KALAÇA

İŞ YERİ HEKİMİ – BAŞARI OSGB

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.