işçi sağlığı

Emekli Hekim Kesintileri

Emekli hekimlerin çalışmaya devam etmeleri halinde emekli ücretlerinden yapılan kesinti üzerine Emekli Hekim abimiz Sayın Dr. Ferit KARGAŞ Bey’in yazısını sizlerle paylaşıyoruz. Farkındalık oluşturacak ve biz hekimlere dayatılan haksız durumu ortaya koyan güzel bir yazı:

01.01.2019 tarihiyle yürürlüğe giren Emekli Sandığından 4/c statüsünde Emekli olanlara pratisyen hekimler için 13000 uzman hekimler için 17000 ile memur maaş katsayısı İLE çarpımı kadar bir Ek ödeme oluştu.

Tüm 4/c statüsünde Yani Emekli Sandığına tabi olarak SGK dan Emekli olacak hekimler sevindi. Ama 2017 de söylenen “yıpranma payı” gibi kanun çıkar çıkmaz hekimler için hayali sükut olmuştur. Memur hekim yıllar sonra Emekli dilekçesini verirken SGK tarafından Emekli olduktan sonra tekrar çalışma halinde kuruma bildireceğini taahhüt eden belge imzalatıldı. Ayrıca eve gelen kağıtlarda bu yazı tekrar ilişikte idi. Emekli Hekim maaşları kesintiye uğrayacaktı.

İşyeri Hekimliği Ücretleri >>>

Hekimlikte Eksik Noktamız? >>>

Neydi bu yazı?

Emekli Sandığından Emekli olup verilen üç kuruş maaş ile geçinemeyecek hekimler kimi iş yeri Hekimliği kimi özel hastane hekimliği yapacaklara ilgili idi. Mevcut bu statüde daha önce emekli olanlarda sevinememişti bu habere.

Çünkü 13000xmemur maaş katsayısı pratisyen hekimler için 2000 tl uzman hekimler için 17000xmemur maaş katsayısı yaklaşık 2250 tl tekrar çalışınca kesiliyor idi. SGK resmen mercek altına aldılar emekli tabipleri, işveren ise kesinti olmaz “SGK destek primi” ödüyorum mantığında hekimleri aylarca susturdu.

İstanbul Tabip Odası Avukatları emekli hekim maaşları konusunda bir üst mahkemeye gitmek ve savunmak için hazırdılar. Ama biz hekimlerin suya sabuna dokunmama mantığı ile bir çok hekim, başkaları mahkemeye gitsin bize de emsal karar çıkar diye pasif bir şekilde beklediler. Bir iki mahkemeye başvuru oldu.

İstanbul Tabip odası Avukatlarını arayan hekimler adeta okyanusta bir damla gibi idiler. Biz tüm hekimler, kendimizi o kadar pasifivize ettik. Hep başkalarından bekledik. Sonra 4 yıllık hukuk mezunu Emekli Hakim Savcı kadar maaş alamadık. Kesinti ile 3600 göstergesi olmayan emekli polisler kadar 3700-3900 tl maaş alıyoruz.

Peki bu ek ödeme kimlerden kesilmiyor?

Emekli olup Bağkur(4/c) statüsünde Muayenehane, şirket açsanız hiç bir kesinti yoktur. Kafe manav dükkanı açsanız yine kesinti yoktur. Oysa yeniden 4/a işçi kadrosunda çalışınca ne yaparsanız yapın SGK prim bildirgeniz oldukça bu ek ödemeyi SGK anında keser, hatta geriye dönük alır.

Oysa biz hekimler işi bıraktığında SGK ya haber versende yine aylarca kesintili maaş alırsınız. SGK büroları sizi Ankara’ya SGK Emekli Memurlar ile ilgili birime gitmenizi ister ve aylarca çalışmazsanızda 2000-2300 TL kesintili maaş almaya devam ederseniz.

Değerli hekim arkadaşlarım,

Tıp merkezleri ve özel hastanede çalışan emekli doktorlar, İşyeri Hekimliği yapanlar için

ÖNEMLİ UYARI

2018 yılı ağustos ayında çıkarılan 7134 sayılı kanunun 4.cü maddesine göre emekli maaşınızdan 2400 lira kesiliyor bunu görmezden gelen bazı kuruluşlar sadece sigorta destek primi yatırıyoruz maaşınız eksilmiyor diyorlar. YANLIŞ!
SGK eninde sonunda sizden aylık 2400 lirayı faiziyle birlikte tahsil ediyor.

Emekli Hekim maaşları üzerinden yapılan kesintileri göz önünde bulundurun. ÜCRETTE ONA GÖRE ANLAŞIN!

Dr. Ferit KARGAŞ

Emekli Hekim

Yazı Tarihi: 24.10.2019

Emekli Hekim Kesintileri” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.