HES – Hayat Eve Sığar Uygulaması

Pandemiyle mücadele döneminde bilişim ve teknolojinin sunduğu imkânlardan en üst düzeyde faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üzerinden kontrol ve takip eden Sağlık Bakanlığı, bir süre önce Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile bu kontrol ve takibi vatandaşların da hizmetine sunmuştu. Hayat Eve Sığar uygulaması ile vatandaşlar, yaşadıkları bölgede ya da gitmek istedikleri lokasyondaki risk durumunu ve hastalık yoğunluğunu harita üzerinden görebiliyor, risk yoğunluğunun yanı sıra, hastane, eczane, market, duraklar gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler de vatandaşlara gösteriliyor. Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, uygulamada yakınlarının onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebilen vatandaşlar, onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor. Türkiye Günlük Koronavirüs tablosunu da uygulamadan inceleyebilirken, seyahatlerinde kullandıkları HES Kodu’nu uygulamadan alabiliyor.

hayat eve sığar

Hayat Eve Sığar, işyerleri, restoranlar, ulaşım araçları, taksiler, nikah/düğün gibi toplu etkinlikler, kurum ziyaretleri gibi tüm sosyal alanlarda vatandaşlara güvenli sosyal hayat sunmak için geliştirildi. HES’in içinde yer alan “Güvenli Alan” ve “HES Kodu Sorgulama ve Okutma” uygulaması ile vatandaşların riskli olup olmadığının, riskli kişilerle temas edip etmediğinin gözlemlenmesi, bulunduğu mekanların takibi ve güvenliği sağlanıyor.

Amaç, tüm sosyal alanlar için riski en aza indirmek.

HES (Hayat Eve Sığar) KODU Nasıl Kullanılır?

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu, kontrollü sosyal hayat döneminde şehirlerarası yolculuk, kurum ziyareti veya bireysel iletişim gerektiren kamusal alanda bulunma durumunda COVID-19 açısından herhangi bir risk taşınıp taşınmadığı bilgisinin güvenli şekilde paylaşılmasını sağlayan ve böylece salgının takibine destek olan bir uygulamadır.

Hayat EveSığar uygulaması ile ziyaretçilerden HES Kodu talep edilerek uygulama üzerinden, e-Devlet üzerinden ya da karekoda dönüştürülerek bu kod sorgulanabilir, böylelikle ziyaretçilerin Covid-19 risk durumu öğrenilebilir.

HES Kodu Oluşturma

Ana menüde bulunan “HES Kodu İşlemleri” menüsünden “süreli veya süresiz” olarak HES Kodu oluşturulabilir. Oluşturulan kod paylaşılabilir veya QR kod şeklinde de okutulabilir.

hes kodu oluşturma

HES Kodu Sorgulama

Ana menüde bulunan “HES Kodu Sorgulama” menüsünden sorgulanmak istenen kişinin HES kodu “2 şekilde” sorgulanabilir.

HES Kodunu “Yazarak” Sorgulama;

Alınan HES Kodu ilgili alana yazılarak sorgulama yapılabilir.

hes kodu sorgulama

HES Kodunu “Karekod” ile Sorgulama;

Kişi uygulamada HES kodlarının bulunduğu sayfadan HES Kodunun QR kodu halini açar. Okuyacak kişi de uygulamada “Kare Kod” okut butonunu tıklayarak karekodu okutur ve sonucu görür.

hes karekod sorgulama

Hayat Eve Sığar “İhbar”

Hayat Eve Sığar “İhbar” özelliği ile işletmeler ya da toplu etkinliklerde maske, mesafe ya da hijyen kurallarına uyulmaması durumunda uygulama üzerinden ihbar işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

İhlal bildirimi, en yakında yer alan denetim ekibine, tıpkı filyasyon sisteminde olduğu gibi mobil olarak bildirilerek anında değerlendirilecektir.

Ana menüde bulunan “İhbarda Bulun” menüsünden başlık ya da işletme adı belirtilerek ihlalin açıklaması ve açık adres belirtilir ya da konum paylaşılır. Ayrıca ihbara ait fotoğraf da uygulama üzerinden eklenebilir.

hes ihbar

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Rehberi 11.09.2020

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.