Cevap

Hidrosefali Genelgeye Göre Kronik Hastalık Sayılır mı?

Hidrosefalinin kronik hastalık sayılıp sayılmaması gerektiği ile ilgili bir soruyu cevaplıyoruz. Hidrosefali kronik hastalıklar genelgesine tabi olmalı mı?

Merhaba öncelikle kolaylıklar diliyorum. 30 yaşındayım. … bağlı bir kuruluşta görev yapmaktayım. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kronik hastalara yönelik idari izin genelgesine istinaden 19 mart ta görev yapmakta olduğum kuruluşa dilekçe verdim. Söz konusu dilekçem il müdürlüğümüzce değerlendirildi. Dilekçe ekinde 2016 yılında işe girerken aldığım Hidrosefali tanısı olan heyet raporum, askerlik muafiyet raporum yer almaktaydı. Dilekçe sonucum henüz resmi olarak tarafıma bildirilmedi ancak 17 Nisanda kuruluş müdürümüz tarafından Sağlık sorunuma bağlı ilaç kullanıp kullanmadığım sorulmuş olup ilaç kullanmadığım nedeniyle idari izin talebimin uygun görülmediği belirtildi. Hidrosefali nedeniyle şu an da beyinde şant takılı ve ister istemez baş dönmesi, ani nefes kesintisi ara sıra yaşamaktayım. Covid-19 un sağlık sorunumu ne ölçüde tetikleyeceği hakkında bilgim yok İnternette araştırdım. Açıkçası Web sayfasında en kapsamlı bilgi edinebildim. Covid-19 nörolojik sorunlara da neden olabileceğini bir yerde okumuştum. Özetle başınızın şişirdim kusura bakmayın. Her kronik hasta ilaç kullanmaz diye biliyorum dilekçemde belirttiğim sağlık sorunumun genelge kapsamında olup olmadığı ve şayet değerlendirilmesi gerekiyor ise ne tür bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim (M.K.)

ergometri cevap

İlgili genelgede yazan belli başlı hastalıklar dışında diğer kronik olan hastalıkların da genelge kapsamında değerlendirilip değerlendirilmemesi durumu açık bırakılmıştır. Bu kararın aslında işveren tarafından verilmesi öngörülmüştür. Neticede kronik hastalığı olan kişilerin işe gitmedikleri süre boyunca ne şekilde ücretlerinin ödeneceği konusunda kapı açık bırakılmıştır. Ve hala bir netlik kazanmamıştır.

Diğer taraftan bizler işyeri hekimleri olarak, Genelgenin amacı doğrultusunda COVID19’a yakalanmaları durumunda riskli olduğunu düşündüğümüz kronik hastalıkların listesini bu sayfamızda yayınlamıştık. Bu listedeki hastalıklardan herhangi birine sahip olanlar için yapılması gerekenler hakkında düşündüklerimizi de bu sayfamızda paylaşmıştık.

Hidrosefali özelinde ise bu sorunuzu hekimden hekime değişik görüşlerle yanıtlamak mümkündür. Burada önemli olan aslında gerçekte hidrosefali tanısı almış birinin covide yakalanması durumunda ölüm riski taşıyıp taşımadığıdır ki buna ancak ilgili uzmanlardan oluşan bir heyet karar verebilir. Henüz bu konuda bir açıklama okumuş değilim. Hastalığınızı nörolojik hastalık olarak değerlendirmemiz ise tek başına maalesef bir anlam ifade etmiyor, çünkü COVID için spesifik bir özellik temsil ettiği kanıtlanmış değil. Veya varsa böyle bir yayın benim bilgim dahilinde değil.

Yarının ne getireceğini bilemiyoruz. Covid üzerinde yapılan araştırmalar her geçen gün artarak devam ediyor. Ortaya konacak yeni bir çalışma bu yazının çöpe atılmasına da neden olabilir. O yüzden güncel kalmak ve takipte olmakta fayda var.

Saygılarımla,

Dr. Fatih Hakan ÇAM – 21/04/2020

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.