İş Sağlığı

İşyeri COVİD19 Önlemleri – Dr. İlker

https://drive.google.com/open?id=12bva1tXa23H_ztJ2vJ99u9xB1xeUg_1V

Sağlıkçılar,temizlikciler, güvenlikçiler,gıda hazırlayan ve sunanlar vektor gibidir . Şuan kimmhasta kim değil kimse bilemez,ben hasta değilim diyemez.

Sağlıkçı hijyen eğitimini vermiş olmalı,eksiği varsa da afişler vb ile gidermelidir. Uygulamalı eğitim video şeklinde sendika ve çalışanlarla paylasilabilir..

Birimler arası evrak dahil,imza vs bekletilmesi personellerin birimler arası rotasyonu önlenmelidir.

Herkesin maske takması sağlanmalıdır.

Eli yüz bölgesine ve açık yarasına götürmemesi tebliğ.edilmelidir,El yıkaması ve sosyal mesafeyi koruması sağlanmalıdır.

Şu dakikada görsel showlara ihtiyaç yoktur.

Her birimde ustabasinda muhendisinde,her vardiyada ateş ölçümleri yapılarak ve nizamiyelerde güvenlik görevlisi ateş ölçümü yaparak ve tüm birimlerin dezenfeksiyonlati yapılarak bunlar sağlıkçı tarafından takip edilmelidir. Ayrıca kanıtlanabilir olması yönünden kayıtlar sağlam tutulmalıdır.

Izole edilen;karantinaya alınan, hastaneye yatan yattı.. yoğun bakıma alınan alındı,Entube edilen edildi, antikor.olusan iyileşen çıktı takibe alındı, ölen de öldü..

Artık Çalıştığınız firmada, çalıştığınız birimde, bindiğiniz serviste, aracınıza aldığınız kişide, sokaktan çarşıdan evinize dönen bireyde covid çıkacak gibi düşünmeniz ve aksiyonlarinizi belirlemeniz, korunma tedbirlerini buna göre kontrol.etmeniz gerekmektedir.

Maske + el yıkama haricinde sizi bizi koruyacak birşey yok.

Dr. İlker Altuner

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.