İşyeri Hekimine Mevzuata Bağlı Öneriler

işyeri hekiminin görevleri, işyeri hekiminin yapması gerekenler, işyeri hekimleri için öneriler, işyeri hekiminden beklenenler, işyeri hekimi olarak yapılması gerekenler, işyeri hekimi için klavuz, işyeri hekimi rehberi

İşyeri Hekimi olarak göreve başlayan bir hekimin yapması gerekenleri kısaca özetlemeye çalışıyoruz. İşyerinde işyeri hekiminden beklenen sadece reçete yazmak değildir. Hatta reçete yazmaktan önce mevzuaten yapması gerekli olan bir takım işler şu şekildedir:

Öneriler

1- Çok tehlikeli iş sınıfında mevzuat sağlık raporu olmadan ve periyodik muayene ve eğitimleri olmadan çalışma yapılmasını uygun görmemektedir. Periyodik muayenenin (işyeri hekiminin takdirinde) en azından YILDA BİR KEZ yapılması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık raporu süresi bir yılı geçmiş olan çalışanların tetkiklerin yeniletilmeli ve iş yeri hekimine muayene olmaları sağlatılmalıdır.

2- Ek2 sağlık raporları ve periyodik muayene sonrası sonuç ve kanaat bölümünde belirttiğimiz YÜKSEKTE ÇALIŞAMAZ, GECE ÇALIŞAMAZ tespitleri mutlaka okunmalı bilinmeli ve çalışan bu koşullarda belirtildiği gibi çalıştırılmalıdır.

3- Bu sağlık raporları ve eğitimleri kişilerin özel bilgilerinin saklı tutulmasını zorunlu tutan KVKKya dayanarak kilitli dolapta ve gizli tutulmalı, yayılması önlenmeli ve 15 yıl saklanmalıdırlar.

4- Geçici görevle kendi hesabına çalışmakta olan firmalar tam teşekküllü kendi hekimlerinden aldıkları raporların bir örneğini sunmalıdırlar. (Alt işverenlerin Asıl işverene karşı yükümlülüğü)

5- İlk yardımı, sertifikası olan eğitimli kişilerin yapması gerekmektedir. Her firmada çalışan on kişiden birinin bu sertifikayı alması sağlanmalıdır.

Hijyen

6- Yemekhane çalışanları, çaycılar ve koğuş görevlileri HiJYEN SERTİFİKASI almalıdırlar. PORTÖR TETKİKLERİ de umumi hıfzı sıhha kanununa dayanarak yaptırılmalıdır.

7- Yemekler doyurucu olmalı uygun vitamin ve kalori içerikleri hesaplanmalıdır. Olası bir zehirlenme durumunda incelemek için YEMEKLERDEN NUMUNE alınmalı ve 72 saat uygun koşullarda saklanmalıdır. Kirli olma şüphesi olan kaynağı belirsiz su asla kullanılmamalıdır. Su analizleri kayıtları tutulmalı ve saklanmalıdır.

8- Yemekhane personelleri açık renkli temiz yedeği olan ütülü temiz forma giymeli. Kişisel bakımları iyi olmalı. Yemekhanede havalandırma yeterli olmalı, gıdalar uygun ısıda saklanmalı , kiler sadece kuru gıda için kullanılmalı, taze ve pişmiş gıda bir arada saklanmamalı, et sebze ve hamur için ayrı tezgah kullanılmalı, yemekhaneye su sızıntısı olmamalı , bulaşık bölümünden yemekhaneye su sızıntısı olmamalı, yeterli mazgal giderler olmalı, mikrop oluşup çoğalabilecek eski kırık çatlak malzeme kullanılmamalı, yemekhane içerisi duvarlar kolay temizlenebilir fayansla kaplı olmalı ve temiz tutulmalı, yemekhaneye dışarıdan çalışmayan girmemeli hijyen kurallarına uyulmalıdır. Yemekhane çalışanlarının el yıkaması için ayrı lavabo bulunmalıdır.

9- Koğuşlarda mevzuatta ölçüsü belirtilmemekle birlikte 12 metreküp hava düşebilecek koşullar hedeflenmeli, açık elektrikli yanıcı tutuşturucu madde ile ısıtılmamalı, nem ve su sızıntısı olmamalı, içlerinde yemek ve artıkları olmamalı ve kesinlikle sigara içilmemelidir. Kirli ve temiz giysiler için ayrı dolaplar bulunmalıdır. Koğuş ve duş lavabolar günlük temizlenmeli temizleyen görevli kişi temizleme saat ve gününü belirten HAFTALIK TEMİZLİK ÇİZELGESİ asmalı ve bunu imzalamalıdır. Koğuşlar haşere ve fare için ilaçlanmalı ve bu ilaçlama kayıtları gereğinde beyan edebilmek için saklanmalıdır.

10- Toplu barınılan koğuşlardaki duş başlıklarından LEJYONER HASTALIĞI na yol açabilen ve akciğer enfeksiyonu ile ölümcül sonuçlar doğurabilen lejyonella mikronu için kültür alınmalı ve mikrop ürememesi için hijyen sertifikası olan koğuş görevlisi tarafından yüksek klorlu temizleyiciler ile temizlenmeli . Duş başlıklarında atık kir madde birikintisi kalmamalıdır.

Aşılama

11- Tetanoz Hastalığı, aşı ile ölümcül etkisi önlenebilen ve sadece demirden değil topraktan geçebilen ve küçük yaralarda bile ölümcül sonuçlar doğurabilen tehlikeli bir hastalıktır ve ülkemizde halen görülmeye devam etmektedir. Ancak çalışanlar çok sık iş değiştirdiklerinden çok fazla sayıda tetanoz aşısı yaptıranlar aralarında çoğunluktadır. Bir insanın izni olmadan ona kanunlarımıza göre aşı veya tedavi yapılamaz. Bu nedenle SON ON YIL İÇERİSİNDE ÜÇ ve ÜÇTEN FAZLA TETANOZ AŞISI olduğunu beyan eden çalışanlardan aşıyı bu nedenle olmak istemediklerine dair imzalı beyan alalım ve aşı olmayanların da mutlaka aşılanmasını sağlayalım. Yaralar oksijenli su ve batikonla yıkanarak temizlenmelidir. Bu nedenle bütün şantiyelerimizde içinde OKSİJENLİ SU ve BATİKON PAMUK SARGI BEZİ vb olan acil ilk yardım çantalarının bulunması önerilir.

12- Tetanoz aşısının yanında iş güç kaybına yol açan akciğer enfeksiyonu yapan grip hastalığından korunmak için GRİP AŞISI nın da uygun sezonda yaptırılması önerilir.

13- Revir olan yerlerde mevzuatta belirtilen malzeme ve ilaçların bulundurulması önerilmektedir. Tansiyon ve şeker hastalarını takip edebilmek için maliyeti çok az olan digital tansiyon aleti ve şeker ölçen glukometrenin her şantiyede bulundurulması önerilir.

14- Çalışanların kan gruplarının liste halinde düzenlenip bilinmesinin ihtiyaç halinde pratik açıdan faydaları vardır. Her şantiyede ulaşılabilir kan grubu listelerinin olması önerilir.

15- Tünel inşaatında havalandırmaların etkin çalışması nedeniyle çok düşük ihtimalde de olsa KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİ ihtimaline karşı tünel içinde ve dışında OKSİJEN TÜPÜ ve MASKE bulundurmak önerilir. Yine bütün şantiyelerde düşme yaralanma durumunda ilgili personeli AMBULANSA ULAŞANA KADAR taşımak için uygun SEDYE bulundurulması önerilir.

Tespit Öneri Defteri

16- Mevzuatımızda çok önemli yeri olan TESPİT ÖNERİ DEFTERİ ni mutlaka her firma gecikmeden çıkarmalı ve noter onaylı tesbit öneri defterlerinde iş güvenlik uzmanı, iş yeri hekimince yazılan öneriler işveren vekilleri tarafından okunmalı, imzalanmalı, iş sağlığı ve güvenliğini iyileştirmek için uygulanma olanakları yerine getirilmelidir.

17- Sağlığında takip gerektiren sorunu olan çalışanların çoğunlukla HİPERTANSİYON ve ŞEKER HASTALIĞI gibi, iş yeri hekimine muayeneye getirilmeleri sağlanmalıdır.

18- İşitme kaybı geriye dönüşsüzdür , toza bağlı akciğer hastalığı da geç ortaya çıkar ve geriye dönüşsüz hasar yaratır bu nedenle tozlu ve gürültülü ortamda çalışma yapıldığında TOZ ve GÜRÜLTÜ ölçümleri yapılmalı uygun KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM kullandırılmalıdır. Yıpranan KKD ler değiştirilmelidir. Ortam aydınlatması ve termal konfor ölçüleri de yapılmalıdır.

Ergonomi

19- Bu sektörde bir diğer en çok görülen hastalık KAS İSKELET SİSTEMİ hastalığıdır, ergonomik çalışma koşulları oluşturulmasına özen gösterilmelidir.

20- Bu sektörde en çok görülen meslek hastalığı toz maruziyetine bağlı AKCİĞER HASTALIĞI PNÖMOKONYOZ dur ve maalesef sigara da buna katkı yapmaktadır. Yaygın sigara kullanımı önlenmeli sigara bıraktırıcı kampanyalar özendirimelidir. Toplu yaşam ve çalışma ortamlarında sigara kesinlikle içilmemelidir.

21- Bir diğer risk faktörü de köpek ısırmaları, yılan ve akrep zehirlenmeleridir. Isırılan yer hemen yıkanmalı ve hastaneye sevk edilmelidirler.

22- Yazın sıcaklıkların çok arttığı açık alandaki çalışmalarda sıcak çarpması riski oluşmaktadır, hava sıcaklığına bağlı çalışma saatlerini ayarlamak , dinlenme molaları vermek, bol sıvı tüketmek gibi tedbirler alınmalıdır.

23- Yüksekte çalışma yapacak olan çalışanların sağlık durumlarında denge kaybına vb ilişkin şüphe uyandırıcı belirtiler gözleniyorsa hekime muayene olmaya yönlendirilmelidirler.

Dr. Kuzey ÇELİK
İşyeri Hekimi
Ekleme: 01/03/2019
Güncelleme: 01/03/2019

İşyeri Hekimine Mevzuata Bağlı Öneriler” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın