İşyeri Hekimleri Ücretleri Artıyor (Kasım 2020)

Değerli arkadaşlar, malum 2020 yılı maalesef felaketlerle seyreden bedbaht bir yıl olarak hepimizi çok yordu ve çok üzdü. Salgınla başlayan felaketler zinciri en son deprem tecrübemizle iyice fena hal aldı. Neyse ki, 2020 yılının bitmesine az kaldı. Umarız 2021, bu yılı aratmaz ve bu yıldan kalan yaralarımızı sarmamıza fırsat verir.

Salgın, iş sağlığı alanında bu senenin ana gündem maddesi oldu. en başından bu yana salgın yönetimiyle ilgili bir çok yazılar yazdık, toplantılar düzenledik. İş gücümüzün çoğunu bu yönde harcadık. Ve görüldü ki, iş sağlığı alanında işyeri hekimi ve hekimin yönetim becerisi çok çok önemli! Gerek danışmanlık, gerek muayene ve tetkik konularında işyerlerimize elimizden geldiğince yol gösterip, yardımcı olmaya çalıştık.

işçi sağlığı

Çoğu öngörülü işyeri ise, yarı zamanlı olan hekimlerini tam zamana, dışardan aldığı isg hizmetini bünyesine katarak daha dinamik bir süreci tercih ettiler. Kazananlar da onlar oldu. Genel olarak baktığımızda hekimlerini dikkate alarak hareket eden işyerlerinde vakaa sayıları sınırlı kalmışken, yeterli destek almayan işyerleri çalışanların COVID19’a yakalanma süreçlerini yönetemediler. Süreci yönetemeyen işyerleri maalesef ciddi anlamda iş güç kaybına neden oldular. İş güç kaybına uğramamak için olması gerekenden fazla tedbir aldığını sanan işyerleri ise gereksiz tedbirlere para yatırdığı için yine ciddi zararlara uğradı, uğruyor. Yanında artan vakaa sayıları cabası!

Bu süreçte iş sağlığının önemi ile beraber artan işyeri hekimi talebi de gözden kaçmadı. Artan talep ve firmalara alınan işyeri hekimi sayısı ile beraber işyeri hekimlerinin aldıkları ücretlerde de ciddi artış gösterdi. İşyeri hekimlerinin bulunduğu whatsapp gruplarında yapılan ücret araştırması anketlerinin sonuçları da bunun bir kanıtı!

Ücret artışlarının en önemli nedeni muhtemelen artan işyeri hekimi talebi. Hekimi olmayan firmalar salgın sürecinde öncelikle işyeri hekimliği hizmeti satın almak suretiyle sürecin yönetimine başladılar.

Diğer bir neden ise, firmaların işyeri hekimi seçerken “madem hekim görevlendiriceğiz, bu süreci yönetecek daha tecrübeli ve yetkin hekimlerle çalışalım” mantığı. Bu nedenle ya güvenilir OSGB’lerle ya da bireysel olarak direk işyeri hekimiyle daha yüksek ücretlerle anlaşılma yapıldı.

Doktorlara Kesilen Vergi Cezaları Hakkındaki Haberimiz >>>

Anket Sonuçları:

(Şu an toplam 570 katılımcı sonuçları için)

DİKKAT ÇEKEN SONUÇLAR:

  • 9000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMLERİNİN ORANI % 91.1
  • 10 000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMLERİNİN ORANI % 78.5
  • 11 000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMLERİNİN ORANI % 63.3
  • 13 000 TL VE ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMLERİNİN ORANI % 42.4 ÇALIŞMAKTADIR…

Şu duruma göre İstanbul ve civarında işyeri hekimlerinin yarıdan fazlası 12 000 TL üzeri çalışmaktadır.

Bu 3 Şehir Dışındaki Sonuçlar:

  • 7000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMİ ORANI %85.6
  • 8000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMİ ORANI %65.2
  • 9000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMİ ORANI %50.8
  • 10 000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN İŞYERİ HEKİMİ ORANI %40.2

7000 TL CİVARINA ÇALIŞAN HEKİM ORANI %14.4 İKEN

14000 VE 15 000 TL ÜSTÜNE ÇALIŞAN HEKİM ORANI TOPLAMI %22.7

Bu araştırmalar saglikisilani.com tarafından bağımsız olarak whatsapp işyeri hekimleri gruplarında yapılmaktadır. Grafikler canlı ve günceldir.

Neticede, işyeri hekimliği alanında oluşan bu talep doğrultusunda fiyatlar bir kaç birim birden yükselmiş oldu. Bundan sonraki süreçte, işinden ayrılacak veya yeni işe başlayacak arkadaşların bu durumu dikkate alarak ve kendilerine güvenerek tekliflerde bulunmasını, düşük ücretlerle kendilerini ziyan etmemelerini önerir, tüm meslektaşlarıma sağlıklı bir çalışma hayatı dilerim.

Geçen seneki maaş artış haberimiz >>>

İşyeri Hekimleri Ücretleri >>>

Dr. Fatih Hakan ÇAM

İşyeri Hekimi

04/11/2020

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.