İşyeri Hekimliği Saygınlığı

Değerli arkadaşlar…
İşyeri Hekimlerinin çalışma koşulları, mesleki saygınlıklarına halel gelmemesi ve verdikleri hizmetler nedeniyle hak ettikleri ücretleri alabilmeleri konularında bazı görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Biraz uzun olacak belki ama sabır gösterirseniz sonunda bana hak vereceğinizi umut ediyorum.

hekim steteskop

WhatsApp Grupları oluşturduğumuz zamandan beri binlerce kere tartıştığımız bu konuları maddeler halinde toparlamaya çalışacağım aslında.

1.Yapmamız gereken ilk ve en önemli şey birlik içinde olacağımız bir yapıyı acilen oluşturmaktır. Bu konuda hemen akla gelen de Dernek kurmaktır. Ülkemizde birkaç dernek var zannediyorum. Ancak fazla dernekten zarar gelmez, faydası var, zararı yok. Dernek sayısı artınca Dernekler Birliği veya Konfederasyonu adı altında tekrar bir çatı alında toplanılabilir nasıl olsa.

2.Önümüzdeki en büyük engel OSGB sistemidir. OSGB lerin varlık nedenlerini bir türlü anlayamadım. Mevzuatları 5 yıldan beri karıştırıyorum, araştırıyorum mantıklı bir şey bulamıyorum. İSG Profesyonelleri olarak bizler (İH,İGU,DSP) çalışıyoruz, işverenler bu hizmetler için para ödüyor, peki arada bu OSGB ler ne iş yapıyorlar, aramızda ne geziyorlar, neden buradalar mantıklı hiçbir açıklaması yok. İşin garibi hiçbir sorumlulukları da yok. Bir olumsuzluk durumunda İşveren ve İSG Profesyonelleri topun ağzında. İSG Hizmetleri Yönetmeliği 5.maddesini 1. ve 2. Fıkraları orada durduğu sürece bunlar da orada olmaya devam edecekler. İşte bu nedenle teşkilatlanmamız önemlidir. Yasa koyucuyla gerekli görüşmeler yapılarak, çözüm önerileri sunularak mevzuat değiştirilmesi yoluna gidilebilir.Drnekler tam da bu aşamada gereklidir. Mesela Çalışma Bakanlığı OSGB leri ortadan kaldırarak kendisi bir yapı oluşturabilir, işyerlerinin tehlike sınıflarına ve çalışan sayılarına bakılarak belirlenecek bir rakamı işverenlerin bu yapının oluşturacağı havuza ödeme yaparlar, İSG Profesyonellerini işyerlerine bakanlık yönlendirebilir ve ücretlerini de o havuzdan öder. Böyle bir oluşumda sadece hak ettiğimiz ücreti almakla kalmayıp, bir kamu görevlisi gibi algılanmamız sayesinde denetici pozisyonunda işyerlerinde görev almış oluruz ki bu da işverenin üzerimizdeki baskısını kaldırmış olur. Sonuçta da İşçi Sağlığı ve Güvenliği işçi lehine kaliteli hale getirilmiş olur.

3.OSGB lerin ortadan kaldırılması sağlanamazsa bu sefer OSGB leri derneklerimiz kurar ve dernekler masraflar dışında kar amacı gütmeden kendisi çalıştırır. Gerekirse belli bir İSG Profesyoneli sayısı üzerindeki illerde şubeler de açabilir.

4.Bunu da beceremezsek o zaman üç beş işyeri hekimi bir araya gelerek OSGB kurar, biz çalışır, kazancımızı biz bölüşürüz. Arada boş yere başkalarının üzerimizden para kazanmasına izin vermemiş oluruz. Ortak olamayan işyeri hekimini fazladan çalıştırmamıza gerek yok. Hatta birkaç İş Güvenliği Uzmanı da ortak edilebilir. Bakabileceğimiz kadar işyeriyle anlaşma sağlarız.

Sabrınız için teşekkür ederim.

Dr. Bestami Beyazit Üte

İşyeri Hekimliği Saygınlığı” için bir yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.