COVID19 Hastalarında İzolasyonun Sonlandırılması (Güncelleme 15.09.2020)

COVID19’a yakalanarak karantinaya alınan çalışanların karantina/izolasyon süreci ne zaman bitecek? Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi”nin güncel halini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. İzolasyonun sonlandırılması hakkında

Rehberin 14.09.2020 tarihinde yayınlanan son güncellemesine göre;

Asemptomatik veya Hafif Vakalarda (evde izlenen veya hastanede 24 saaten kısa süre yatan vakalar) İzolasyonun Sonlandırılması

PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılır.

Hastane Yatış Endikasyonu Olan Vakalarda (Hastaneden 24 saatten uzun süre yatan vakalar) İzolasyonun Sonlandırılması

PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 14. günün sonunda izolasyon sonlandırılır.

Yoğun Bakım Endikasyonu Olan veya İmmunsuprese Vakalarda İzolasyonun Sonlandırılması

PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 20 günün sonunda izolasyon sonlandırılır.

İzolasyon süreleri sonlandırılan kişiler PCR testi bakılmaksızın işe geri dönebilir.

Ayrıca Bakanlık Rehberinde şu notları da düşmüştür:

İzolasyon sırasında enfeksiyon iyileşmesine rağmen bazı kişilerde öksürük veya tat veya koku alma duyusunda bir kayıp veya değişiklik birkaç hafta devam edebilir.

Kalıcı bir öksürük veya tat/koku kaybı izolasyonun uzamasına neden olmaz.

izolasyonun sonlandırılması

Temaslı takiplerinin nasıl olması gerektiği ile bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca işyerleri için “riskli vakaaların” takibi için HES uygulaması hakkındaki bu yazımıza da göz atmanızı öneririz. İşyerleri için Toplu HES sorgulaması yapılmasını öneriyoruz. Bu sorgulamayı yaptırmak isterseniz bu sayfamıza göz atabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.