kawasaki

AH ULAN CORONA..!

Edebiyatımızda meşhur “Ah Ulan Rıza” şiiri vardır;

“Neden halâ gelmedi, yoksa
Saati mi şaşırdı hıyar?
Gerçi hiç saati olmadı ama
En azından birine sorar”
diye başlar şiir.

Coronanın saati olmadığını biliyorduk, hızlı yayıldığını da. Şimdi de 300 beygir gücündeki Kawasaki motor reklamı yapar gibi eskiden filimlerde küçük çocukların ellerinde gazetelerle “Yazıyorrrr..! Yazıyorrrr..!” diye bağırdıkları gibi hergün gazeteler bağırıyor; “Kawasaki yapıyor” diye.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk kez 1967 yılında rastlanan hastalık Japonya’da Tomisaku Kawasaki tarafından keşfedilmişti. Bizde normalde var mıydı bu hastalık?

Geçtiğimiz yıllarda, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan yapılan açıklamada her yıl yaklaşık 40 Kawasaki hastasını tedavi ettikleri söylenmişti.

Kawasaki Hastalığı

Kawasaki hastalığı çocukluk çağında görmüş olduğumuz bir damar iltihabıdır. Orta boylu damarları tutan bir hastalık ama buradaki en önemli bulgu kontrol altına alınamayan çok yüksek ateş. Bunun yanı sıra çok ciddi döküntüler ortaya çıkıyor. Özellikle gövdeye yerleşen döküntüler gözlüyoruz. Çok belirgin olan döküntüler oluyor. Gözlerde çok ciddi bir kızarıklıkla karşımıza gelebiliyor. Dudaklarında çatlaklar meydana geliyor. Sanki birisi çocuğun dudağını bıçakla doğramış gibi Eller ve ayaklar şişebiliyor. Tedavisi çok basit. Bildiğiniz Aspirin ve damardan immunglobulin tedavisi yapılıyor.

Anevrizmalar, oluştukları yere göre çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Genellikle yüksek tansiyon, kireçlenme, bazı enfeksiyonlar ve bağ dokusu hastalıkları anevrizma nedenleri arasında sayılabilir. Bazı grup anevrizmalarda genetik faktörlerin etkisi büyüktür.

Kawasaki hastalığı geçiren çocuklarda ilerleyen yıllarda anevrizma dediğimiz orta çaptaki damarlarda baloncuk formuna kadar gidebilen hastalıklar gelişebilir.

Nedeni hep kalıtsal veya virüsler olabileceği söylenmiştir. Her zaman dediğimiz gibi kalıtsal hastalıklarda ya anne, ya baba ya da ikisinden birden alınan hastalık ile şifrelenmiş genler vardır. Corona tüm çocuklarda Kawasaki yapmıyor, aslında genetik mühendislik yapıyor. Bu hastalığı, Corona virüsü geçiren her çocuk geçirebilir mi? Hayır geçiremez. Hemen tedavi edilirse hiç ölüm yaratmaz. Bu hastalığı geçirende, yaşamının bir bölümünde damarda anevrizma dediğimiz baloncuklar yapabilir, bu baloncuk patlarsa erken cerrahi yaşam kurtarır. Aile bireylerinde bu tip gen varsa ki aile soy geçmişinde bunun hikayesi vardır, genlerinde bu tip geni olan Kawasaki geçirmiş çocuklarda ilerde anevrizma gelişebilir.

“Ebelere bebelere, baston çeken dedelere balon..!” derler ya. Çocuklara alınan balon elden kaçarsa hep ağlarlar, balonu yakalamaya çalışır ipin ucunu son bir hamle ile ebeveynler. Bu haberler doğal olarak çocuk ve torun sahiplerini tedirgin ediyor ama korkacak bir şey yok.

Ah ulan Corona..! Herşeyimizi çaldın, bırak bari çocukların hayallerini çalma. Balon da uçursunlar, uçurtma da. Yakında uçurtmayı da vurur mu Corona? Uçakları yere indirdi ama, uçurtmaları asla..!

UÇAR ÇALLİ – 03.02.3020

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

AH ULAN CORONA..!” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.