KEKLE, HEKLE

Kekleme ve hekleme ile, beyin de, dış görünüş de komple ele geçirilip değiştirilebilecek. Bilim insanlarına göre “Ne ise halim çıksın falim” gibi günler çok uzak değil.

Heklemek, farklı birşey. Kötü niyetli hackerlar, yani bilgisayar korsanları, bilgisayar sistemlerini bozmak veya izinsiz olarak giriş yaptıkları bu sistemleri kötü emelleri için kullanmak isterler. Önce kekle, sonra hekle ise bambaşka birşey. “Corona da önce kekleyip, sonra hekleyecek mi?” göreceğiz.

Beyni bir arayüze bağlamak, beyinde yeni bir ‘süperzeka’ katmanı oluşturabilir. Bu arayüz yapay zeka ile yaratılıyor. Bu işi maymunlarda test ettiler. Hayvanın, beyni vasıtasıyla bilgisayarı kontrol edebildiği gösterildi. Bu yöntem ile maymun, insan zekasına, hatta daha üstüne çıkıp, bilgisayar kullandı. Bunu, bir takım beyin hastalıklarında kullanacaklarmış güya. Bu, işin keklemek boyutu. Heklemek bölümü de var. Yuval Noah Hariri heklemeyi şöyle açıklıyor;

“Yaşamın neye dönüşeceğini veriyi yönetenler belirleyecek.
Veriyi kontrol edenler, sadece insanlığın değil, yaşamın geleceğini tanımlayacak.
Veri, dünyanın en önemli varlığı haline gelecek.”

Yuval Noah Hariri

Veri önemli. Çünkü, bugün sadece bilgisayarlara değil, organizmalara da müdahale edebiliyoruz, onları bir anlamda ‘hack’ ediyoruz. İnsanı ‘hack etmek’ için güçlü sistemlere ve bol miktarda veriye ihtiyacımız var. Bedenin nasıl çalıştığına dair bilgilere sahip olmamız gerek. Bugüne kadar kimse insanı ‘hack etmek’ için ihtiyaç duyulan veriye ve cihaza sahip değildi. Vatandaşların her adımını, her detayını istihbarat ağlarıyla takip eden devletler bile, bu verileri işlemek ve anlamlandırmak için gereken güçten mahrumdu.

Bugün bu değişiyor. İki paralel evrim, bunu mümkün kılıyor.
Makine öğrenimi ve yapay zeka ile biyoloji ve beyin bilimi konusundaki gelişmeler insanı çözmemizi sağlıyor.
150 yıllık çalışmalarımızın sonucunda organizmaların aslında bir algoritmadan ibaret olduğunu öğrendik.

Algoritma

Ve artık bu algoritmaların şifresini çözme yeteneğine kavuştuk.
Biyokimyasal verileri, elektronik sinyallere çevirerek, bilgisayarların analiz edebilmesini sağladık.
Yeterince veri ve bilişim gücüyle bizi, bizden daha iyi tanıyan yapılar ortaya koyabiliyoruz.

İnternette dolaşırken, sosyal medyada vakit harcarken ya da video izlerken algoritmalar göz hareketlerimizi, kalp atışlarımızı, zihin aktivitelerimizi takip ederek bizi profilleyebilecek.

Verinin kimin elinde bulunduğu bu yüzden, her zamankinden daha önemli.
Bugün insanların çoğu, “veri” denince, ne satın aldığı, hangi linke tıkladığını düşünüyor ancak esas önemli olan biyolojik veriler.
Hack edilecek tek şeyin bilgisayarlar olduğunu sanıyorlar ancak insan bedeni çok daha büyük bir hedef. Asıl hedef beyindir.

Keklemek deyince espri çok. Tüp ile dalmak için ev tüpü ile denize gelmek, boğazınıza çay dolu bardağı koyup boğazda çay keyfi, çok acı biberi ısırıp acımız büyük gibi keklemeler yapılabiliyor. Sosyal medya hesaplarını hekleyerek, fotoğrafları photoshop ile değiştirip, muziplik yapanlar da var. Kekleme ve hekleme ile güler miyiz? ağlar mıyız? göreceğiz. Çok komik hallerimiz oluşur da kahkalar ile güleriz belki de…

Bir Cevap Yazın