KORONA PASAPORTU NUZ LÜTFEN !!!!

Korona Pasaportu ! Önümüzdeki aylarda sık sık duyacağız gibi bu sözü. Nedir bu corona pasaport , tıbbi adı ile immun pasaport yani sizin koronaya karşı bağışıklık kazandığınızı ve bu yüzden corona olup kimseye artık bulaştıramayacağınızı gösteren kimlik kartınız.

Korona pasaportu, immun pasaport yani corona geçirmiş ve fark etmeden iyileşmiş hastanın kanında antikor bulunursa coronaya  karşı  verilen pasaport. Salgın durumlarında, zorunlu işlerde bunlara öncelikle iş vermek planlanıyor.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Uçak bileti alırken veya şehirler arası seyahatlerde bu sorulacak. Sosyal mesafe bırakılmayacağı için koltuklar full olacağı için biletler onlara daha ucuz olacak. Gümrük kapılarında, bunu göstermeden ülkelerine kabul edilmeyeceksiniz. Bir yerde işe baslarken sizden bu istenecek bir süre.

Yapılan çalışmalarda her gün toplam corona test sayısı şu kadar pozitif  oldu diye sözler duyuyoruz. Bu oranın yaklaşık 50 katı kadar da corona pasaport almaya hak kazandı anlamına geliyor bu söz pratikte. Çünkü yapılan hesaplamalarda biri corona test pozitif ise bu sayının 50 katı kadarda corona olmuş ama ayakta geçirecek ve kanında bu hastalığın bitimi ki bu ortalama 3-4 haftalık bir süre kanında antikorları pozitif olacak.

Virüsler ile mücadelede iki test kullanılıyor

Biri antijen testi diğeri antikor testi.Antijen testinde boğaz ve burundan sürüntü örnekleri alıyoruz.  PCR denen çogunlukla  uygulanan yöntem ile virus yani vucuda disaridan giren dedigimiz antijen bakiyoruz. Bu test pozitif ise sen corona kapmissin 14-21 gun kendini izolasyona alacaksın diyoruz. Şikayetleri var ise bazen hastaneye yatırarak bazende ilaclarını verip evde izolasyona devam ederek bu ilacları kullan diyoruz. Hastalığın bitip bitmediğini yine bu corona antijen testi ile kontrol ediyoruz. Negatif gelirse 48 saat ara ile yapilan testlerde sen iyilestin diyoruz. Onu iyilestiren şey aslinda kaninda virüse karşi gelişen antikorlar. Aslinda biz corona antijen testi bakıp negatif dedikten sonra bu antikor testleri pozitiflesiyor. Biz hastalık geçirmis iyilesmiş kisilerin kaninda bu antikor testlerine bakıyoruz aslında plazmasını  kullanabiliemiyiz diye. Bu kisilerde aslinda antikor pozitif  . Biz orada oranlarına bakıyoruz orada cok ise antikoru, onu iyilestiren antikor başka hastayıda iyilestirsin diye.

Almanya bu ise baslayacak. İzlandada bu oran yuzde 30 olmus antikor testi ile. Şimdiden izlanda nufusunun yuzde 30 unun bu pasaportu almaya hak kazandığını gösteriyor bu.

Bazi yayınlarda bu antikor olsada yeniden coronaya yakalanan az sayida olsa corona geciren var ama çok hafif geçiyor ve sadece bulaşıcılık  yönünden corona antijen testi yapılır bu sizin pasaportunuzu iptal etmez bir süre daha izolasyon uygulatılır sadece

Tablodada gördüğünüz gibi igM ve ig G dedigimiz antikorlar siz ister coronayı farketmeden geçirin ister şikayetleriniz yada ilaca gerek duyarak gecirin koruyucu ve bağısıklık yapan antikorlarınızı corona pasaport almaniz için vucudunuz hazirliyor. Bir tespit etmek geriye kaliyor.

Sahtesi yapılır mi bilemem. Kimlik kartlarimiz çipli artik.  Oraya islenebilir. Tüberkülozun yaygin olduğu yada tüberküloz aşısı yapılan ülkelerde corona belirtisiz geçirme oranı yüksek bulunuyor. Herd immunity yani izolasyona girmeyen bizim gibi ülkelerde dogal bağişıklılık oldukça yüksek yaní antikor testi pozitif corona pasaportu için.  En kısa surede bu korona pasaportu na kavuşacağınızı düşünüp rahatlayabilirsiniz. Olmadi aşı ile bu pasaportu bir şekilde alacağız.

Dr. Uçar ÇALLİ – 22/04/2020

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.