MUSKA

İngilizce’den çevrilmiştir. İyi şans tılsımı olarak da bilinen muska, sahibine koruma sağladığı düşünülen bir nesnedir. “Muska” kelimesi, Pliny’nin Doğal Tarih’inde “İnsanı beladan koruyan bir nesne” olarak tanımladığı, Latince amuletum kelimesinden gelir.

Koronavirüs hakkında güncel bilgi kaynaklarının paylaşıldığı sayfamıza göz atın >>>

Bizim halk arasında bildiğimiz Muska, bazı hastalıkları, kötülükleri ve nazarı uzaklaştırmak için boyna asılan veya üstte taşınan, içinde niyetin yazılı olduğu bir kâğıttır. Muska genellikle olası bir hastalıktan korunmak amacıyla veya nazara karşı taşınır. Çoğunlukla üçgen biçimindedir.

Musk’a sormak lazım. Elon senin yazdığın bu muska ne iş? Muska diyelim, amuletum dersek kelime evrilir başka anlama da gelebilir.

Tesla ve SpacesX firmalarının kurucusu ve CEO’su Elon Musk, üzerinde çalıştığı bir teknoloji sayesinde, beş yıl gibi kısa bir süre içinde, insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmayacağını açıkladı.
Neuralink cihazını insan beynine bağlayabileceğini umduğunu söyledi. Bunan göre pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.

Elon Musk’un sahibi oldu SpaceX’in uzaya gönderdiği ve Starlink adı verilen uydular Türkiye’den de gözlemlendi. İlk görünüşte UFO zannedilen uyduların daha sonrasında SpaceX’in 22 Nisan’da uzaya gönderdiği Starlink uyduları olduğu ortaya çıktı. Peki Elon Musk kimdir? Starlink uyduları nedir? Starlink uyduları ile ne amaçlanıyor?

Starlink, Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. Ayrıca SpaceX firması, bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte, bazı uydularını da ordulara satmayı planlamaktadır.

Corona çıktıktan sonra uydular yerleştirildi. Konuşmaya da gerek yokmuş artık. Anladım ben, niyet okuyacak bu muska…

Uzay psikolojisinin riskleri beş kategoride sınıflanıyor. Aile ve dostlardan uzak bir hayat sürmenin zorlukları, dondurulmuş gıdalardan oluşan beslenme rejimi, muazzam dikkat gerektiren yoğun iş temposu ve seçemediğiniz bir avuç iş arkadaşıyla yolculuk yapmanın stresiyle aylarca boğuştuğunuzu düşünebiliyor musunuz? Bütün bunlardan, denetleyebileceğimizi umduğumuz psikolojik faktörlerden önce, beden sağlığımızın hangi risklerle karşı karşıya kalacağını kestirebilmek zorundayız. NASA gelecekteki uzay yolcularının karşılaşacağı bütün bu sorunları şu beş kategoride ele alıyor:

1- Yerçekimi alanlarına uyum sağlamak,
2- İzolasyon/hapsedilmek,
3- Kapalı alanda bulunmak,
4- Radyasyon,
5- Dünyadan uzak olmak.

Günümüzde, bu kadar şey gözümüzün önünde olduğu halde, biz insanoğlunda jeton düşmediğine göre, yerçekimi etkisi Newton’un elması için geçerli artık. Sağ olsun Corona, izolasyon ve sosyal mesafeyi öğretti bize. Evlerimize de kapattı. Evde ceptelefonu, televizyon, wifi, internetten görüntülü aramalara kadar bol bol nonionize radyasyona maruz kalıyoruz. Ee, beş yıl sonra beyine çip takılacakmış, konuşmaya da gerek yoksa, ruh gibi ortada dolaşacaksak, tam bir uzay psikolojisi hali.

Corona uzay yolculuğu gibi aylarca sürer mi? sürebilir.

Dünyada hergün açlıktan ölen insan sayısı 25 bin. Beyne takılacak çipin, yani öztürkçesi yonganın bedava olacağını sanmıyorum. Yeni sektörler doğacak gibi. Muska sektörü patlayacak.

İşitme ve görme engellilerin tüm ifade ve haber alma özgürlüklerini sağlamak amacıyla engelli dostu program eğitimleri başlamıştır diye heryerde, eğitim şirketlerinde patlama olabilir. Bu sektör kahve falı ile ilerde entegre edilebilir. Öyle ya beyindeki çip pilli. Her pilin ömrü var. O kahve fallarına el kol işaretleri ile bakılacak artık. Karşısındaki adamın kafasını gösterip, ki çipler daire ile gösterilir, senin pil beş parmak gösterilip, kafayı sağa sola sallayıp, “Beş vakte kadar, beş gün mü? Beş hafta mı? Beş ay mı? bilemem ama” deyip, ikinci ile üçüncü parmak arasına başparmak sokup, ben bile fala bakabilirim. Çok kolay gibi…

MUSKA” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.