Ortam Hijyeni

Öncelikle yeteri kadar yüzey dezenfektanı, işletmede hazır bulundurulmalı ve malzemelerin tedarik süresi ve değişebilen şartlar da göz önüne alınarak, malzeme eksikliği yaşanmaması yönünden gerekli tedbirler alınmalı, yeterli ölçüde stok bulundurulmalıdır. Ortam hijyeninin sık aralıklarla sağlanması gerekmektedir. En etkili dezenfektan %10’luk çamaşır suyu olmakla beraber, dayanıksız yüzeylerde aşınmaya sebep olabilmekte ve aşırı kullanımı başka sorunlara da yol açabilmektedir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan KAPALI İŞYERLERİNDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER(SB-1.PDF) Madde 10-13 şu şekildedir:

  • İşyerleri temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir. Su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı) Sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit  Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir. Dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen bir dezenfektandır. Tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.
  • KLOR bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri %70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır.
  • Temizlik yapan personel maske ve eldiven kullanmalıdır.(Yüz Siperliği/Koruyucu Gözlük ile birlikte kullanımı önerilir)
  • Temizlik sonrasında maske ve eldiven çıkartılıp işyerindeki çöpe(uygun bir atık kutusu) atılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır.(Mümkünse su ve sabun kullanarak, değilse el dezenfektanıyla) Yıkanabilir bez maske kullanıldıysa yenisiyle değiştirilmelidir. Eller en az 20 saniye su ve sabunla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı bir el antiseptiği ile ovalanmalıdır.
covid19

ÇALIŞMA ORTAMI HİJYENİ

Bununla birlikte çalışma ortamı hijyeni ile ilgili dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır:

  1. Günde 2 defadan az olmamak üzere işletmedeki tüm alanlar dezenfekte edilmelidir.
  2. Tuvalet gibi ıslak alanlar ile kapı kolları gibi çok sayıda insanın temas ettiği yüzeyler daha sık temizlenmelidir.
  3. Ayrıca görünür bir kirlenme olursa ya da atık kutusundaki atıkların etrafa dökülmesi gibi bir durum olursa, söz konusu alan beklemeden dezenfekte edilmelidir.
  4. Temizlik yapan personel, farklı bölümleri ya da geniş alanları dezenfekte edecekse, eldivenini temizlik bezini ve temizlik kovasındaki dezenfektan içerikli suyu da gereken sıklıkla değiştirmelidir.

NOT: Temizlik personelinden malzeme miktarı konusunda günlük geribildirim alınmalı, malzemelerin tedarik süresi ve değişebilen şartlar da göz önüne alınarak, malzeme eksikliği yaşanmaması yönünden gerekli tedbirler alınmalıdır.

DR. YUNUS ABDULKADİR KALAÇA – İŞ YERİ HEKİMİ – BAŞARI OSGB

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.