renklirecete 1

Renklirecete.com: Ereçete yazma uygulaması

Ereçete İşyeri hekimleri olarak Sağlık Bakanlığı’nın yazılımı olan renklirecete.saglik.gov.tr adresinden de e-imza ile e-reçete yazımı yapılabiliyor.

Bunun için işyeri hekimi olarak sisteme giriş yapıp, kendinizi tanımlamanız gerekiyor. Görsellerle nasıl yapılacağını belirttim, adım adım izleyerek siz de tanımlayabilirsiniz.

Renkli reçete sistemine giriş yapabilmeniz için doktor bilgi bankasında kaydınızın olması gerekiyor.

Ereçete İşlemler

Öncelikle https://renklirecete.saglik.gov.tr adresine gireceğiz. Burada httpS:// linki olmasına dikkat edelim. http’ni sonuna “s” harfi konulmuş siteyi açmış olduğumuza emin olalım. Çünkü bu sitenin güvenlik sertifikasına sahip olduğunu göstermektedir. S harfi yoksa işlemlerinizi yapmadan önce bir kez daha düşünün.

Bu sayfada bilgisayarınız için uygun işetim sistemine ait olan dosyayı önce indirip sonra kurmalısınız. Kurulum işlemi gerçekleştikten sonra e-imzanızı takarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Henüz bir e-imza’nız yoksa nasıl temin edileceği hakkında bu sayfadaki yazımıza göz atınız.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sol üst köşede isminizi göreceksiniz. İsminizin üzerine tıkladığınızda bir menü açılacak. Buradan profil bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizin olduğu sayfaya girdiğinizde sağ alt kısımda +Tesis Ekle düğmesini göreceksiniz. Çalıştığınız birimi eklemek için bu düğmeye tıklayın.

+Tesis Ekle düğmesine tıkladığınızda bir pop up sayfası belirecek ve çalıştığınız il işyeri hekimlikleri olarak giriş yapılması gerekecektir. Örneğin: İstanbul İşyeri Hekimlikleri yazılabilir. Pencereyi kapatmak için Kaydet tuşuna basın.

Son olarak yaptığınız işlemleri açılan pencerede kaydederek işlemi tamamlıyoruz.

Güvenilir mi?

Sağlık Bakanlığına ait bir site olduğu için, güvenilir olduğunu kabul ediyoruz.

Diğer Ereçete Programları

Eczaneler tarafından 2018 Eylül ayı itibarı ile artik sadece elektronik ortamda yazılan reçetelerin kabul edilmesi gerektiği ile ilgili bir genelge yayınlandı. Hekimler reçetelerini, internet bağlantısı olan yerlerde bilgisayarlarına yükleyecekleri yazılımlar sayesinde eimzalarını kullanarak yazabiliyor.

Yani eReçete yazabilmek için;

  • İnternet
  • Bilgisayar yazilimi
  • Eimza gerekiyor.

Bilgisayar programları, yetkilendirilmiş yazılım firmaları tarafından hazırlanarak belli ücretlerle satılmaktadır. Bu uygulamalar reçete yazmak isteyen işyeri hekimi tarafından veya OSGB’si tarafından veya direk işyeri tarafından satın alınarak kullanılabilir.

Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz bir hizmeti olan Renklirecete.com sitesi bu noktada hekimlere büyük avantaj sağlamaktadır.

Dr. Engin ÇAPAR
İşyeri Hekimleri Akademisi
Facebook grubu

Yazı Ekleme Tarihi: 12.09.2018
Son Güncelleme Tarihi: 12.09.2018

Renklirecete.com: Ereçete yazma uygulaması” ile ilgili 0 görüş

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.