Sağlık Çalışanları için KoronaVirüs Meslek Hastalığı’dır!

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Dr. Fatih Hakan ÇAM, eski İş Sağlığı müfettişiyim ve şu anda işyeri hekimliği yapmaktayım.

Gündemimizin Koronavirüs olduğu şu dönemde hekimler olarak iş sağlığını yakından ilgilendiren önemli bir konuyu siz değerli arkadaşlarıma hatırlatmak için bu video mesajı iletiyorum.

Şu an uzmanı veya pratisyeni, sağlık memuru, hemşiresi, ATTcisi, paramediği tüm sağlık çalışanları hepimiz elimizi ateşe sokmuş büyük felaketle savaşıyoruz. Bu savaş esnasında maalesef aldığımız tüm tedbirlere rağmen ateşe düşebilir, korona ile enfekte olabiliriz.
Bu noktada diğer herkesten farklı olan bir durumun çok çok önemli olduğunu sizlere bildirmek isterim.

SGK Kanununun 14ncü maddesine göre sigortalı olarak çalıştığımız işin yürütümünden kaynaklı uğradığımız geçici ve sürekli hastalık halleri meslek hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Dolayısıyla, çalışma esnasında yakalanmış olabileceğimiz koronavirüsü nedeniyle bir iş güç kaybına veya ölüme uğrarsak bunun işimizden kaynaklı bir meslek hastalığı neticesinde olduğunu ortaya koymamız lazımdır.

Bu sayede, yine SGK Kanununda geçen hükümler uyarınca meslek hastalığından dolayı uğrayacağımız kayıp veya ölüm durumunda yakınlarımızın ilgili makamlardan daha fazla hak talep edebilmeleri sağlanacaktır.

Diğer türlü, eğer bu hastalığa işimizden dolayı yakalandığımız halde meslek hastası olarak sayılmadan, Allah korusun ölürsek, ardımızda bırakmış olduklarımızın tazminat ve diğer gelir talepleri maalesef dikkate alınmayacaktır.

Meslek Hastalığı Hakkında

Meslek Hastalığı hakkında daha fazla bilgi ve yapılması gerekenler ile ilgili olarak bu sayfayı tıklayabilirsiniz.

Meslek Hastalıkları ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki formu doldurarak bize iletebilirsiniz:

Sağlık Çalışanları için KoronaVirüs Meslek Hastalığı’dır!” için 2 yorum

  1. Pingback: İşyeri Hekimleri Derneği Basın Açıklaması: COVID19 Meslek Hastalığıdır!

  2. Pingback: Meslek Hastalığı nedir? Meslek Hastalığı nasıl kabul edilir? - COVID19

Bir Cevap Yazın