SAR

homeland

Netflix dizilerinden biri olan Homeland dizisinde, belki seyretmişsinizdir, başrol oyuncularından Peter Quinn Sarin gazı odasında ağzından köpükler çıkararak, kasılarak şoka girdi. Daha sonra entübe edilerek solunum makinesine bağlandı. İlerleyen safhalarda kalbi durdu. CPR yapıldı. Sonra intracerebral hematom geçirip beyin cerrahisinde ameliyata alındı. Kısmi sol hemipleji geçirdi ve fizik tedaviye alındı. Fakat kurtulması imkansız olan bu Sarin gazında ölümden kurtulmasının asıl nedeni cilt ve kas içine yapılan yüksek doz atropindi. Çünkü canlı vücudunda sinaptik aralıkta yani sinir sistemimizin bağlantı noktalarında Sarin gazı asetilkolin yıkımını engelleyerek spastik paraliziye yol açar. Solunum kaslarının etkilenmesi öldürücü olabilir. Tek tedavisi atropin ve gelişen semptomlara bağlı destek tedavilerdir.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sarin inhalasyondan sonra, erken bulgu, burun akıntısı ve görme bulanıklığıdır. Virüsler de burun akıntısı ve gözde conjunctivit ile başlayabiliyor. Daha fazla maruziyet varsa tipik kolinerjik kriz bulguları meydana gelir. Muskarinik reseptörlerin aşırı uyarılması lakrimasyon, salivasyon, bronkokonstriksiyon, kusma ve ishale neden olur. Bunların hepsini başlangıçta ve günler içinde virüs yapabiliyor. Nikotinik reseptörlerin aşırı uyarılması ise aşırı terleme, taşikardi, hipertansiyon ve kas güçsüzlüğü yapar. Virüs bunları da yapıyor. Uzamış etkilerde end-organ hasarları, solunum felci ve apne gelişir. Virüslerde aynen bunu yapıyor.

O Corona değil o Co-rna yazımızda da belirttiğimiz gibi karbonmonoksit zehirlenmesine de çok benziyor, Corona virüsünün vücutta yaptıkları. Orada da zaman aralığı farklı. Birinde birkaç dakikada, virüste günler haftalar içinde. Neden? Kimyasal madde vücuttaki enzimler ve hücre ile hemen temasa geçiyor, virüsler yavaş yavaş. Belirtiler çok benzer sonuçlar aynı.

Tıp fakültesi birinci sınıfı öğrencilerine eskiden FKB öğrencisi denirdi, ilk yıl sadece fizik,kimya, biyoloji okudukları için. Filmde zehirli Sarin gazının vücutta yaptığı fizksel etki ile günümüzde salgın yapan virüslerin vücutta yaptığı fiziksel etkinin sonuçlarının bire bir aynı olduğunu fark ettim. Tek fark zamandı. Sarin gazının sinir sistemini etkileyrek, birkaç dakikada yaptığı işi, virüsler solunum sisteminden girip günler haftalar içinde yapıyordu. Virüslerin yaptığı işi videoya çekip bir kaç dakikada gösterdiğinizi farzedin. Semptomlar ve sonuç aynı oldu zihnimde filmi seyrederken. İsimleri de çağrışım yapmış olabilir. Sar ile başlıyor Sarin ve Sars Covid2.

Bu virüsler biyolojik savaş için insan yapımıysa, çok daha tehlikeli bir durum ortaya çıkar. İnsan insana bulaştırıyor. Milyonlarca fazla insanı etkiliyor. Ekonomik yıkımları çok daha fazla. Faili belli değil. Korkusu çok fazla. Say sayabildiğin kadar. Olmadı baştan başla. Makarayı başa SAR…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.