tetanoz

Tetanoz Aşısı

Tetanoz hastalığı, Clostridium Tetani (klostrityum tetani) isimli bir bakterinin ürettiği toksik zehirin neden olduğu sinir sistemini tutan bir hastalıktır. Bu bakterinin ürettiği tetanospazmin isimli toksin, kasları kontrol eden sinir sistemi üzerine etkili olarak kas-sinir sinyalizasyonunda probleme yol açar. Neticede etkilenen sinir ağının uyardığı kaslar istemsiz olarak kasılmaya başlar.

Bu rahatsızlık, bakteri vücuda girdikten hemen sonra değil, 1-3 hafta arasında üreme sağladıktan sonra ortaya çıkar. Çok sinsi şekilde ilerleyen bu rahatsızlık öncelikle  yutkunma güçlüğü ile  kendini gösterir. Zamanla ense sertliği, karın kaslarının kasılması ile yayılım gösterir. Sonrasında toksin solunum kaslarını da etkileyeceği için solunumun düzgün yapılamamasından dolayı nefessizlik nedeniyle ölüm gerçekleşir.

tetanoz

C. tetani vücuda açık yaralardan toz, pis, kirli toprak ve metal parçalarından geçebilir. Ofis ortamından tutun da fabrika üretim sahalarına kadar geniş bir çalışma alanı içinde kesici delici alet yaralanmalarında bu ihtimal göz ardı edilmemelidir. Çünkü bir kere vücuda girip hastalandırdıktan sonra tedavi olma ihtimali oldukça düşüktür.

Bu yüzden Tetanoz Aşısı yaptırınız. Aşı ile %95’e kadar korunabilirsiniz.

Özellikle aktif olarak çalışıyorsanız bu aşıyı yaptırmanızı mutlaka öneririm.

Tetanoz Aşısı

Tetanoz aşısı koldan kas içine 2cc miktarda yapılır. Diğer tüm ilaç ve aşılar gibi yan etkileri vardır. Ancak yan etkileri ilerde tetanoza yakalanma riskimizle karşılaştığında sağlayacağı koruyuculukla karşılaştırıldığında çok da önemsenmemeli.

Tetanoz Aşısı İstenmeyen Etkileri

Kolda ağrı, şişme ve uyuşma

Aşı soğuk olarak saklanmaktadır. Oda ısısına getirilmeden, dolaptan çıkarılır çıkarılmaz yapılan aşılar daha sonra kolda ağrı, kızarıklık ve şişmeye neden olur. Oluşan enflamasyon nedeniyle orası uyuşmuş gibi hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda aşının bozuk olduğunu ya da tutmayacağını düşünmeyin. Bu sıkıntı bazen bir hafta on gün sürebilir. Tedavi olarak soğuk uygulama (buz koyma, cold pack) yapabilirsiniz. Çok ağrı hissedecek olursanız doktorunuzun tavsiye ettiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı

Aşının bünyeye ters düşmesi ve direk olarak başağrısı veya mide bulantısı yapma gibi bir etkisi yoktur. Bunu biraz da psikolojik olarak vücudun ilacı kabullenme süreci olarak değerlendirmek lazım. Şiddetli bir başağrısı ve/veya mide bulantısı – kusma yoksa istirahat ederek bu durumun geçmesini beklemek en uygun davranış olacaktır. Aksi durumda mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Ateşlenme

Çok nadir olmakla beraber aşı vurulan kişilerde hissedilen bir durumdur. Ateş takibi yeterlidir. Ateşinizin 38,5 santigrat derece üzerine çıkması durumunda mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Alerjik Reaksiyon

Her ilaç ve besine olduğu kadar riskli bir durumdur. Özellikle alerji oluşturacak bir etken madde içermemektedir.

Tetanoz Aşısı Sonrası

Yemek yiyebilirsiniz, banyo yapabilirsiniz, denize girebilirsiniz, spor yapabilirsiniz.

Tetanoz Aşısı Sonrası Reaksiyon Riskleri >>>

Tetanoz Aşısı Süresi / Dozları / Ne kadar korur?

Aşının koruyuculuk süresi önceden tek doz için 10 yıl olarak biliniyordu. Yeni çalışmalar, ilk aşının tek başına koruycu olmadığını bir ay sonra yapılacak tekrar dozundan sonra 6ncı ayda bir doz daha aşı yaptırarak 3 doza tamamlanması gerektiğini bildirmektedir. 3 doz aşının 5 yıla kadar koruyucu olduğu kabul ediliyor.

Aşı her YENİ İŞE GİRERKEN yenilenmeli mi?

Tetanoz Aşısı Nerede Yaptırılır?

Acil durumlarda tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz uygulanan bu aşıyı, genel koruma amaçlı yaptırmak istiyorsanoz ve yaşınız 18’in üzerindeyse herhanhi bir sağlık kuruluşunda ücreti karşılığında yaptırabilirsiniz.

İşe girerken, işe giriş muayenesi için tetkik yaptırdığınız OSGB veya Sağlık kuruluşunda bu aşıyı yaptırabilirsiniz. Veya İşyerlerinde periyodik muayeneler esnasında eksik olanlara aşı uygulanmaktadır.

Dr. Fatih Hakan ÇAM
Ekleme: 04.04.2018
Güncelleme: 30.10.2019