korona

ÜÇLER KURALI

Üçler kuralı zorlu koşullarda insanın hayatta kalma süresidir. 3 Dakika; Havasız geçirebileceğiniz süredir. Normal bir kişi 3 dakika oksijensiz kaldığında bilincini yitirir. 3 Gün; Susuz geçirebileceğiniz süredir. 3 Hafta; Yemek yemeden yaşanabilecek maksimum süre 3 haftadır.

Nefes; Corona hastaları “Nefes alamıyorum, alınca, içimde cam gibi bir şeyler batıyor” diyor. Öksürmekte ve nefes almakta zorlanıyorlar. Kan oksijen değerleri düşünce de pozitif basınçlı oksijen ve gerekirse entübe edilip solunum cihazına bağlanıyorlar.

Su ; Ağır hastalar su bile içemeyince günlerce damardan sıvı tedavisi yapılarak besleniyorlar. İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Bu oran yeni doğmuş bebeklerde yüzde 78’e kadar çıkar. Böbreklerimizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli su tüketmek çok önemli. Su, idrar, ter ve dışkı aracılığıyla toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlıyor, vücut sıcaklığını ve kanın yoğunluğunu kontrol ediyor. Yeterince sıvı almazsak toksinler kanda birikir. Bunun sonucunda böbrek taşları ya da çok daha önemli, böbrek yetmezliği gelişebilir. Corona hastalarında da gelişiyor.

İştahsızlık; Corona hastalarında, her yer yiyecek doluyken istahsızlık gelişiyor. İstahsızlık beraberinde yorgunluk ve halsizliği artırıyor. Hastalar önündeki yemeğe bile kolunu uzatıp ulaşamıyor.

korona

Corona’nın bildiği bu üçler kuralını insanlar biliyor muydu?

Sanmıyorum. “Boğulmak gibi bir şey bu” dendiğinde sokaklar dolmazdı. “Üç gün susuz kalmaktan insanlar ölmez” kuralını bilselerdi, hazır su satan firmalar bu kadar zorlanmazdı.

“Üç hafta yemek yemeyen bir insan ölmez” kuralını bilselerdi marketlere hücum olmazdı.

Bu yazı Dr. Uçar ÇALLİ tarafından kaleme alınmıştır. Yazarımızın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.