İŞLETMELER İÇİN YENİ KORONAVİRÜS VAKA YÖNETİMİ

İşyerinde Yeni Koronavirüsü için yapılması gerekenleri daha önce bir kaç meslektaşımızın hazırladığı Acil Eylem Planlarıyla (Dr. İlker, Dr. Zehra, Dr. İlker Can, OSHA) izah etmiştik.

Bu eylem planlarını hazırlayan meslektaşlarımız arasındaki Dr. Zehra Hanım’ın işyerinde akut solunum yolu rahatsızlıklarıyla gelen çalışanlar için yapılması gerekenleri anlattığı vaka yönetimi şemasını sizlerle paylaşıyoruz.

covid19 vakaa yönetimi
covid19 vakaa yönetim

Vaka Yönetimi

İşletme Girişinde Güvenlikçiler tarafından kontrol edilen kişilerde

1- Ateş ( 38 C ) ve öksürük varsa ;

a- Hasta işletmede çalışan ise ; hastaya ve hasta naklini gerçekleştirecek şoföre tıbbi maske takılır. Hasta ; işletmeye ait araçlardan birine arka koltuğa oturtulur ve hastaneye götürülür.

b- İşletmeye dışarıdan gelen kişi ise ; kişi işletmeye alınmaz tıbbi maske takılarak kişinin geldiği araçla hastaneye gitmesi önerilir.

2- Ateş (38 C ) ve solunum sıkıntısı varsa ; kişi ister işletmede çalışan olsun ister dışarıdan gelen olsun kişiye tıbbi maske takılır , izole edilir ve 112 aranır.

3- Yurt dışında bulunma öyküsü varsa ,(Umre dahil )

➢ Kişi ister işletmede çalışan , ister dışarıdan gelen olsun kişiye tıbbi maske takılır ve işletmeye alınmaz.

➢ Bu kişi eğer işletmede çalışıyor ise ; Sağlık Bakanlığı’nın 14 gün kuralına göre; kişinin evinde 14 gün izole olması ve eğer mümkünse evden çalışmaya devam etmesi sağlanır . Bu kişinin evde ateş takibi yapılır. Eğer ;

➢ Ateş ( 38 C ) ve öksürük varsa tıbbi maske takarak hastaneye başvurur.
➢ Ateş ( 38 ) ve solunum sıkıntısı varsa tıbbi maske takılır ve 112 aranır.

Bu yazının PDF halini buradan indirebilirsiniz.

Dr. Zehra DOĞRAMACIOĞLU

Güncelleme: 16/03/2020

İŞLETMELER İÇİN YENİ KORONAVİRÜS VAKA YÖNETİMİ” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın